Kde a proč použít zatemňovací závěsy?

0
196

Klidný a nerušený spánek je pro náš organismus nesmírně důležitý. Abyste si ho však mohli dopřát, měla by v ložnici vládnout absolutní tma a pokud možno i ticho. Jak toho dosáhnout? Stačí na garnýže místo obyčejných závěsů pověsit zatemňovací neboli blackout závěsy.

Všichni víme, že klasické záclony jsou sice přes den praktické a na oknech vypadají hezky, v noci ale na zatemnění místnosti nestačí. A právě proto byly stvořeny zatemňovací závěsy. Není třeba se bát, že nebudou ladit se zbytkem interiéru – jsou k dostání v mnoha barvách, se vzory i bez, oboustranné i jednostranné. Jejich jedinou nevýhodou může být vyšší hmotnost, se kterou je třeba počítat a pověsit je na opravdu kvalitní a dobře přidělanou garnýž.

Proč si pořídit zatemňovací závěs?

Pokud vám do oken svítí pouliční osvětlení či třeba jen měsíc v úplňku, váš spánek nikdy nebude tak kvalitní a hluboký, jak by měl být. A to i přesto, že jste na usínání při světle zvyklí. Světlo totiž vnímají nejen naše oči, ale i senzory na kůži. Ty pak mozku předávají informaci, že je třeba zůstat ve střehu pro případ nebezpečí. Absolutní tma je důležitá i pro spánek dětí, světýlka do jejich pokojů nepatří.

Zatemňovací závěs dokáže také částečně tlumit hluk. Pokud tedy bydlíte vedle rušné ulice, pomůže vám odfiltrovat nepříjemné zvuky. V létě oceníte jejich schopnost odrazit teplo.

A kde ho lze použít?

Zatemňovací závěsy jsou vhodné nejen do ložnicí a dětských pokojů pro kvalitní spánek, ale i do všech prostor, kde je žádoucí vytvořit co největší tmu. Lze je tedy použít v přednáškových sálech, školních učebnách s interaktivní tabulí, v divadlech a podobně. Dají se použít i jako předěly mezi místnostmi.

Nepodceňujte kvalitní spánek, je důležitý pro regeneraci organismu a tvorbu tak důležitého melatoninu. Kvalitní kovové či dřevěné garnýže i blackout látku na závěsy vás nemusí stát jmění, přesto je jejich přínos k nezaplacení.