Jarní údržba dřevěných oken – jak na ni?

0
832

Zima je definitivně pryč a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla vrátit. Jaro, které už několik týdnů trvá, je nejenom obdobím příjemných teplot, ale je i obdobím povinností. Jakých konkrétně? Je to údržba dřevěných oken. Jak na ni?

Očištění je základem

Dřevěná okna dostala během zimy jistě pořádně zabrat. A to vlivem hned několika věcí, kam můžeme zařadit:

  • Střídání teplot včetně silných mrazů
  • Působení vlhkosti hlavně vlivem sněhu
  • Ulpívání různých nečistot ze vzduchu

Pokud už na první pohled vidíte, že nejsou dokonalá, je třeba začít jejich čištěním. Jak proto, že odstraníte povrchové nečistoty, tak i proto, že na ně lépe chytne barva na dřevěná okna, na kterou se zaměříme později a která také souvisí se správnou jarní údržbou. Ideální postup proběhne tak, že si vezmete vlhký bavlněný hadřík a začnete čistit důkladně každé okno.

Nezapomeňte na vhodné ošetření

Jakmile jsou rámy oken dokonale čisté, nechte je oschnout. Jedině tak bude možní pokračovat v postupu, který doporučujeme. Správné je použít takové ošetření, které okna nejenom ochrání před povětrnostními vlivy během následujících měsíců, ale které je ochrání i v rámci následující zimy. Pokud plánujete pro ošetření barvy na dřevo, pamatujte, že je nutné správně vybírat. Ne všechny splní to, co od nich očekáváte. Proto dejte na další naši radu.

Jedna barva zvládne vše

Pro ošetření oken sice můžete používat kombinaci různých přípravků, kdy vše zakončíte finálním nátěrem. Tento postup však není nezbytný. Je komplikovaný a časově náročný. Proto doporučíme barvy na okna Osmo.

Ty jsou unikátní v tom, že dřevěnému oknu poskytnou veškerou výše zmíněnou ochranu, kterou potřebuje. Samozřejmostí je také to, že jsou zdravotně nezávadné a že je lze aplikovat jak z vnější, tak i vnitřní strany.

Tímto postupem můžete několik konkrétních kroků spojit do jednoho. Ušetříte tak nejenom náklady, ale také čas, starosti a celkovou námahu s údržbou spojenou.

Okna nezapomeňte také seřídit

Máte svá okna očištěna, ochráněna a krycí barva na dřevo jim dodala opět skvělý vzhled? Pokud ano, počkejte na to, až nátěr oschne. Poté můžete přistoupit k další fázi údržby, a tou je jejich celkové seřízení.

Nejprve odstraňte nečistoty z kování, které by mohly bránit jejich bezproblémovému ovládání. Kde jsou pohyblivé díly nezapomeňte použít kapku oleje a vše promazat. Nyní je čas okna lehce seřídit. Pomocí speciálního klíče zajistíte, že eliminujete drhnutí křídel, stejně jako zajistíte optimální přítlak vašeho okna. Tento postup je nezbytný proto, že vlivem výkyvů teplot materiály pracují a mohou se zmenšovat a zvětšovat.

Že přesně sedělo v zimě, během silných mrazů, může znamenat, že v létě v době tropických teplot nebude sedět dokonale. Seřízením tento stav snadno eliminujete.

Velký výběr krycích barev na okna Osmo najdete na www.oleje-osmo.cz