SUP je zkratka Stand Up Paddling a u nás je tento vodní sport známější pod výrazem paddleboarding. Jde o vodní sport, kdy stojíte na prkně, pádlujete, a přitom pozorujete překrásnou přírodu kolem vás. Na paddleboardu můžete jezdit sami nebo spolu s přáteli tiše klouzat po vodní hladině řek, jezer nebo okrajů moře. SUP je od prvního okamžiku stále více populární. Proč?

Je to jednoduché. Nepotřebujete žádné předchozí znalosti ani dlouhou přípravu na to, abyste na paddleboardu mohli začít jezdit. Vše, co budete potřebovat je pouze správné vybavení. V okamžiku kdy vstoupíte na paddleboard a uchopíte pádlo pochopíte, proč je tato aktivita stále více populárnější. Je snadná, zábavná a odpočinete si u ní.

Pro ty z vás, kteří jsou více na adrenalinové sporty stačí vzít paddleboard na vlny nebo peřeje. Díky nafukovacím paddleboardům si jej pak můžete velmi snadno vzít s sebou v kufru auta nebo na dovolenou letadlem. Zároveň jde o skvělé procvičení celého těla.

Kdo může jezdit na paddleboardu?

V podstatě se jedná o sport, který může dělat skoro každý. Je jednoduchý na naučení oproti např. surfování nebo kiteboardingu. Budete překvapeni, jak rychle dokážete udržovat rovnováhu na prkně, pokud tedy máte správnou velikost. Většině lidí stačí pro naučení asi jedna hodina. Hodně oblíbený je zejména u žen, které mají nižší těžiště.

10 důvodů pro zkusit SUP

  1. Je to velmi zábavný vodní sport.
  2. Je o sportovní aktivita, kterou si mohou užít všichni – muži, ženy, děti, senioři, malé postavy i velcí, silní i slabý. Paddleboarding je ideální pro celou rodinu včetně vašeho čtyřnohého kamaráda, který se na něm může vozit s vámi.
  3. Pro jízdu na paddleboardu vám stačí jakákoliv vodní plocha – řeka, jezero, přehrada, moře.
  4. Jezdit můžete sami nebo se domluvit s dalšími lidmi a jezdit společně. Obzvlášť na klidné vodě je fajn si s někým popovídat a zároveň se kochat přírodou.
  5. Paddleboarding procvičí celé vaše tělo. Pokud chcete udržovat rovnováhu na prkně, potřebujete k tomu vnitřní svaly středu těla, které obvykle moc nepoužíváte. Zároveň při veslování procvičíte svaly horní části těla a břišní svaly. Při jízdě si zlepšujete svou flexibilitu, stabilitu a při rychlejším pádlování zlepšujete kardiovaskulární systém. Mnoho vrcholových sportovců používá paddleboard v rámci svého kondičního tréninku. Čím rychleji pojedete tím, je trénink intenzivnější a zároveň mnohem zábavnější než klasická posilovna.
  6. Pocit získaný klouzáním po hladině vám pomůže i s odbouráváním každodenního stresu. Uprostřed přírody si můžete očistit mysl i ducha stejně jako vaše tělo.
  7. Paddleboardy vám umožní mnohem lepší pohled na okolí než z lodi. Můžete sledovat okolní krajinu i vodní život pod hladinou.
  8. Paddleboarding lze zařadit mezi ekologické aktivity, protože při jeho průběhu nepoškozujete a nerušíte přírodu. Vše, co potřebujete je paddleboard a pádlo na paddleboard – nepotřebujete žádný motor nebo olej.
  9. Při jízdě se nebudete nikdy nudit. Můžete jezdit proti proudu i po proudu, můžete prozkoumávat zcela nové úseky vodních ploch, kam se ze břehu ani nedostanete. Dokonce si můžete přibalit stan a začít cestovat po vodních tocích či jezerech. Prkno na paddleboarding můžete použít i pro cvičení jógy nebo při rybolovu.
  10. Jde o nenáročný sport, který se za poměrně krátkou dobu může naučit každý.

SUP jako forma tréninku

Při pádlování na paddleboardu zapojujete hlavně svaly na zádech, které pak stabilizují horní část těla. Břišní svaly jsou aktivní při každém záběru vesla ve vodě. Zároveň se zapojují i šikmé svaly břišní svaly zad. Veslování jako takové posiluje i krční svaly, tricepsy a bicepsy. Některý fyzioterapeuté dokonce paddleboarding předepisují jako léčbu u lidí, kteří mají problémy se spodními zády.

Půjčovna paddleboardů

Zní to zajímavě a chcete si paddleboarding nejdříve vyzkoušet? Stačí využít některou půjčovnu paddleboardů, které najdete ve většině velkých měst nebo přímo u vodních ploch, kde jsou různá centra. V Brně si můžete paddleboard půjčit např. v Showroomu Mystic. Ceny začíná od 100,- Kč na hodinu a k dispozici jsou nafukovací paddleboardy, které ve složeném stavu přenesete v přiloženém batohu i s pádlem.

Kde si vybrat?

Chcete si udělat radost a mít svůj vlastní paddleboard stále k dispozici? Pak si můžete vybrat např. na www.mysticstore.cz, kde najdete vysoce kvalitní paddleboardy známých značek, které vydrží. U paddleboardu platí, že nejlevnější je nejlepší. Poznáte to pak po chvíli při používání i rychlém opotřebování různých částí prkna a úchytů.