Užíváte si naplno tu každodenní svobodu při nošení vašich nových kontaktních čoček a brýlím dáváte jednou pro vždy vale? Pak byste měli vědět jak se o kontaktní čočky správně starat, aby vám vydržely po celou dobu své životnosti a špatnou péčí o ně jste si třeba nezpůsobili i zdravotní obtíže. Dnešní článek je takovým průvodcem správné péče o kontaktní čočky, tak se dejte do čtení.

V první řadě je třeba si říct, že péče o kontaktní čočky závisí na druhu kontaktních čoček a na vašich očích. Dle toho se bude odvíjet následná péče a počet úkonů, které budou zapotřebí. Zjednodušeně řečeno, čím kratší doba nošení čoček tím méně kroků nutných k jejich údržbě. Jednodenní čočky jednoduše druhý den vyměníte za nové, a tak není nutná žádná větší péče. Pokud nemáte citlivé oči, pak i zde bude péče o něco snazší, apod.

Dezinfekce

Tento krok je nezbytný pro likvidaci všech mikroorganismů běžně na čočkách rostoucích. Jedná se nejen o bakterie, ale také o viry a houby. Kontaktní čočky můžete desinfikovat peroxidem vodíku, kdy je následně nutná neutralizace, nebo pomocí chemických (all-in-one) roztoků, které již neutralizaci nevyžadují.

Denní čištění

Denní čištění má za úkol odstranit běžné nečistoty. Pokud by nečistoty na čočkách zůstaly, mohly by po opětovném nasazení v oku působit potíže a také omezit funkčnost dezinfekčního roztoku.

Oplachování a uchovávání kontaktních čoček

V této fázi péče o vaše kontaktní čočky se neobejdete bez fyziologického roztoku. Jak už bylo zmíněno, krok desinfekce lze sjednotit s krokem oplachování pomocí roztoku typu all-in-one. Běžné fyziologické roztoky ovšem dezinfekční složky neobsahují, chcete-li je tedy využít jako roztok pro uchování čoček v pouzdře, musíte je před nasazením na oči vydezinfikovat.

Zvlhčování

V případě nedostatku slzného filmu v očích je nutné použít zvlhčovací kapky.

Proteinové čištění

Tento druh čištění se vhodné provádět jednou týdně za použití enzymatických tablet nebo již zmíněným all-in-one roztokem. Touto cestou se z povrchu čočky odstraňují tzv. proteinová depozita, ta jsou doslova živnou půdou pro všechny druhy mikroorganismů. Tento druh čištění vyžadují zejména čočky pro dlouhodobé nošení.

Neutralizace

Tomuto kroku se nevyhnete při používání peroxidového roztoku, protože peroxid by mohl oko podráždit. Neutralizaci lze provádět roztokem či některou z forem katalyzátorů.