Zvýšená hladina cukru v krvi – zkráceně pak cukrovka. Věděli jste, že v současné době trpí tímto onemocněním více jak milion lidí v České republice? A tohle číslo rozhodně není konečné, protože pacientů s cukrovkou neustále přibývá. Většina pacientů trpí cukrovkou 2. typu, což je typ cukrovky, který má co do činění s nezdravým životním stylem. I když je pravda, že důvodů ke vzniku tohoto onemocnění může být více, ve většině případů si za něj vlastně můžeme sami.

Zaměřte se na prevenci

Stejně jako většině nemocí a onemocnění se dá i cukrovce předejít. A vlastně to není vůbec složité, stačí mnohdy opravdu málo. Pokud vám záleží na vašem zdraví, které máme koneckonců každý jen jedno, pak byste měli znát následující tipy, s nimiž můžete zabránit vzniku cukrovky a podpořit tak účinnou prevenci.

Tip první: aktivní pohyb

Pohyb je všemocným lékařem, o tom už jsme se přesvědčili několikrát. Věřte tomu nebo ne, ale může vám pomoci i v tom, že společně zabráníte vzniku cukrovky. Jak na to? i když nejste zrovna zapálení sportovci, bohatě postačí, když si najdete alespoň 30 minut každý den a budete se věnovat nějaké fyzické aktivitě. Klidně to může být i obyčejná procházka, která se jako pohyb rozhodně počítá. Každý ať si vybere takovou aktivitu, která mu bude vyhovovat.

Tip druhý: zdravá strava

I zdravá strava se podílí na tom, v jakém stavu je naše zdraví a zda nám nehrozí nějaké nemoci a jiné obtíže. Proto byste se měli zamyslet nad tím, co jíte a jak se celkově stravujete. Pokud konzumujete polotovary, přejídáte se smaženými jídly, pijete sladké nápoje a brambůrky a jiné laskominy vám nejsou cizí, pak je na místě tuhle stravu hodit za hlavu a začít se stravovat zdravěji.

Tip třetí: pravidelné kontroly

Ne nadarmo se říká, že bychom neměli podceňovat pravidelné kontroly u lékaře, který nám v rámci preventivní prohlídky udělá krevní testy a případně odhalí, pokud bude něco v nepořádku.

Tip čtvrtý: hodně spánku

Na závěr ještě tip v podobě dostatečného a kvalitního spánku. Je pravda, že spánek je pro někoho luxus, ne každý si může dovolit vyspávat do oběda, nicméně i tak byste se měli přizpůsobit tomu, abyste svému tělu dokázali zajistit alespoň doporučované minimum spánku každý den.