Náš zdravotní stav a psychickou pohodu ovlivňuje řada faktorů od skladby jídelníčku přes pohybovou aktivitu až po životní prostředí. Významný vliv na nás mají i různé vůně, jejichž účinek zkoumá a k léčebným účelům využívá aromaterapie. Jedná se o jeden z oborů alternativní a komplementární medicíny. Aromaterapie k léčbě používají rostlinné silice označované též jako esenciální oleje neboli éterické oleje. Aplikace aromaterapie probíhá zpravidla formou inhalace, masáže či koupele.
Aromatická inhalace
K provádění aromatické inhalace zpravidla potřebujete aromalampu, čajovou svíčku, vodu o teplotě 40-50 °C a esenciální olej. Do aromalampy vložíte zapálenou čajovou svíčku. Pak naplníte nádržku nad svíčkou teplou vodou, do níž přidáte pár kapek esenciálního oleje. Vůně se postupně uvolňuje při vypařování vody z nádržky. Doporučuje se používat aromalampu s dostatečně velkou nádržkou
na vodu, jinak hrozí rychlé odpaření vody a připálení zbytku esenciálního oleje. Po použití aromalampu omyjte mýdlem a vodou s octem. Místo aromalampy lze použít i difuzér.
K inhalaci doporučujeme např. směs levandule, meduňky a heřmánku (pro relaxaci a klidný spánek). Stačí 1 kapka z každého druhu esenciálního oleje.
Aromatická masáž
Jde o propojení některé z masážních technik s aromaterapií. Při masáži se používá rostlinný olej s přídavkem rostlinných silic. Aromatický masážní olej si snadno můžete připravit doma. K jeho přípravě potřebujete 100 ml rostlinného oleje (např. slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový) a 3 ml (90 kapek) rostlinné silice.
K aromatické masáži se hodí třeba 100 ml mandlového oleje a 3 ml směsi rostlinných silic (např. uvolňující kombinace 30 kapek pomeranče, 30 kapek levandule a 30 kapek máty peprné).
Aromatická koupel
Chcete-li si připravit aromatickou koupel, musíte nejprve 3–10 kapek éterického oleje smíchat se 100 ml smetany, mléka nebo 1 polévkovou lžící medu. Směs přidáte do koupele. Doporučit lze např. relaxační směs z 1 kapky pomeranče, 1 kapky santalového dřeva a 1 kapky cedrového dřeva.