Zdravé běhání se správnou obuví a oblečením

0
2343

Běhání patří v současnosti k jednomu z nejoblíbenějších sportů. Můžete běhat sami nebo s kamarádem, což je velké plus. Při tomto přirozeném pohybu rozhýbete celé tělo, vyčistíte si hlavu a samozřejmě spálíte nějaké ty kalorie:)

Při běhání se váha celého těla přenáší přes chodidla, a proto je velmi důležitý výběr správné běžecké obuvi. Každá obuv má své určení a mnoho lidí ho ignoruje. Pro běžce jsou nejvhodnější právě běžecké boty. Jsou navrženy tak, aby skvěle tlumily nárazy chodidla na povrch a tím šetřily vaše klouby.

Pokud jste zatím moc neběhali, pravděpodobně máte na běh ve skříni klasické sportovní boty. Hodí se do tělocvičny, na basket i běh. Ovšem pokud chcete, aby vaše běhání neskončilo předčasně bolavým kolenem, zvažte nákup kvalitní značkové boty na běhání.

3 tipy při výběru běžeckých bot

  1. Boty na běhání kupujte ideálně odpoledne, kdy je chodidlo větší a o číslo větší. Při běhání se chodidlo po nějakém čase roztáhne.
  2. Vyhýbejte se rádoby běžeckým botám ze supermarketů a od výrobců, kteří se nezaměřují primárně na běžecké boty. Správné boty mají vliv na to, jak se vám poběží a zda si udržíte i správný tvar klenby chodidla. Zároveň vás podrží a nebudou tlačit.
  3. V ideálním případě používejte dvoje běžecké boty, které budete při běhání rotovat. Jelikož používáním ztrácejí postupně své vlastnosti a pružnost, vydrží vám déle. Obecné doporučení je vyměnit po cca 600 odběhaných kilometrech.

Kde vybírat běžecké boty?

Nejlepší volbou je specializovaný běžecký obchod, kde je nejširší výběr. Jedním z nejlepších míst je běžecká speciálka mujbeh.cz, kde mají široký výběr, ale také ty nejlepší ceny.

Výběr správného oblečení pro běžce

Běžci by v první řadě neměli nakupovat oblečení na běhání v univerzálních sportovních obchodech, protože tam většinou nedokáží nabídnout vhodné běžecké oblečení a poradit s jeho výběrem. Ideální možnost představují právě specializované obchody pro běžce.

Jaký sortiment běžeckého oblečení máte k dispozici?

Mezi běžci je stále populárnější přiléhavé oblečení, které skvěle přiléhá na pokožku, nebrání při pohybu a nezpůsobuje žádné tření navíc. Ženy mohou vyzkoušet běžecké legíny a pro pány jsou tu kalhoty na běhání. Obě možnosti nabízí střih, který padne každému, a hlavně vysokou funkčnost použitých materiálů.

Důležité je nezanedbat ani další oblečení určené pro běh, zejména funkční trika, která jsou vyrobena z moderních materiálů, které dobře odvádí pot. Oblíbené je zejména oblečení nike.

Nakupujte běžecké oblečení i boty tam, kde mu skutečně rozumí a každý běh pro vás bude senzačním zážitkem.