Zákaz kouření v restauracích v různých zemích

0
349

První doutníky byly do Evropy dovezeny v 16. století a okamžitě zde byly z náboženských důvodů zakazovány. Kvůli jejich vysoké ceně a obtížné dostupnosti se ale jednalo spíše o ojedinělá místní nařízení než o celonárodní zákaz. Ten byl vydán poprvé v roce 1902 v Rumunsku a v následujících desetiletích jeho příkladu následovaly další země, jako například Norsko, Itálie, Německo, Spojené království nebo Francie. V USA byla první celostátní regulace užívání nikotinu přijata v roce 1965 v podobě Zákona o čistém vzduchu, který požadoval, aby se ve veřejných budovách a v dopravních prostředcích nevyskytoval žádný dým. Od té doby se zákazy konzumace balených produktů ve vnitřních prostorech staly běžnou regulací v mnoha zemích a mnoho míst na celém světě. Tato omezení jsou v ČR platná od května 2017.

Hospodská kultura

Na starém kontinentu se omezování užívání cigaret, dýmek, doutníků a jim podobných produktů na veřejných místech rozmáhá od 80. let. Zakazovalo se to v následujícím pořadí:

  1. Dopravní prostředky
  2. Nemocnice
  3. Školy
  4. Hotely
  5. Zastávky MHD
  6. Restaurační zařízení

Dnes by již pravděpodobně málokoho napadlo si zapálit při čekání na děti v mateřské školce a nebo v letadle, ovšem ještě před pár lety bylo pro mnoho lidí naprosto nemyslitelné si tento zvyk odpustit během sezení u piva nebo po obědě. Hovořili proto o zásadním omezení svobody nebo zničení české hospodské kultury, které se mělo projevovat tím, že milovníci dýmu se musí zdržovat venku přede dveřmi.

TIP: Se zahřívaným tabákem nemrznete před restaurací.

A co v zahraničí?

Když cestujete, vždy si zkontrolujte nařízení ohledně konzumace nikotinu v dané zemi, abyste se vyhnuli pokutám či potížím s místní policií. Většina Evropy má podobná nařízení jako Česko, nicméně v některých zemích, jako je Rusko, je vypouštění dýmu v restauracích dovoleno, pokud tak lidé činí ve zvláštním salonku s odděleným větráním. Speciální místnosti, které mají často průhledné stěny z plexiskla, se běžně vyskytují i v Japonsku. Obecně benevolentní jsou vůči fajfkám obyvatelé Balkánu. V Řecku či Bulharsku zákony sice existují, ale místní si s nimi nedělají hlavu a jejich dodržování se nijak nevynucuje.

Nejpřísnější pravidla

První zemí, která zavedla celostátní zákaz vytváření dýmu ve všech uzavřených prostorách, bylo Irsko před 19 lety. O pár měsíců později se přidalo Norsko. Tyto dvě země pak následovaly Švédsko a Estonsko v červnu 2005. V referendu si pak zákaz odhlasovali obyvatelé spolkové země Bavorsko, což znamená, že na tradičním Oktoberfestu si nezapálíte ani pod širým nebem.

Autor: Elena Gotfried