Wakeboarding je v současnosti dynamicky se rozvíjející vodní sport, který vznikl koncem 80. let. Jeho popularita se šíří po celém světě stejně jako u podobných sportů jako je např. snowboarding či jízda na vodních lyžích, z kterých wakeboarding vychází.

Jízdu na wakeboardu si můžete vychutnat na jezerech, řekách nebo na moři. Jezdci na waku jsou schopni předvádět ve vzduchu či na vodě ohromující triky, zatímco jsou vlečeni za člunem nebo jsou taženy lanovou dráhou.

Při jízdě se stojí podobně jako na snowboardu, ovšem oproti např. vodnímu lyžování jedete pomaleji s přenášením své váhy na prkně. Při jízdě jezdec využívá připravené překážky a rampy na vodě, na kterých pak provádí různé triky. Ty mohou být podobné jako u skateboardu až po vyšší skoky do vzduchu.

Oproti malé skupině průkopníků, která jezdila na wakeboardu dříve, je nyní wakeboarding chápán jako globální zábava s jedinečným přístupem ke svému stylu. Sem patří originální styl oblékání jezdců na wakeboardu nebo hudba či životní styl.

U wakeboardingu neexistují žádná tvrdá přistání, která by odradila začátečníky od dalšího učení. Profesionálové jsou pak tlačeni k tomu, aby zlepšovaly své výkony a vymýšleli zcela nové triky.

Na některých starších fotografiích z roku 1965 pak můžete vidět některé vodní lyžaře, kteří přidali do své výbavy i surfovací prkno a s několika kamarády na něm jezdili za lodí. O 40 let později se z tohoto průkopnického sportu stal světový fenomén s názvem wakeboarding.

Podle dostupných informací se toho mezi lety 1965 až 1979 moc nezměnilo. Změna přišla až s Tony Finnem z Kalifornie, který rozvedl koncept jízdy na wakeboardu, připravil boty a vázání a tím v podstatě vynalezl wakeboarding. Ve stejnou dobu to stejné dělal i Jimmy Redmon v jiné části USA.

Prvním popudem pro vznik wakeboardu byla v podstatě frustrace surfařů v okamžiky, kdy nebyly žádné vlny. V tomto případě se nechávali surfaři tahat za čluny, aby si alespoň trochu zajezdili. Samozřejmě časem se vyvinuly prkna zaměřená na tento způsob jízdy, neboť klasická surfovací prkna nebyla příliš ideální.

Současná wakeboardová scéna

V průběhu let se pak začaly zavádět překážky na trase – posuvníky, funboxy, kickery či ploché roviny. To přidalo do tohoto sportu další dimenzi a umožnilo rozvoj nových triků a mnohem víc zábavy než pouhá jízda po vlnách.

V Evropě se wakeboardy objevily začátkem 80 let, zejména na francouzské riviéře. Od té doby se již tento vodní sport masově rozšířil po celém světě a soutěže se konají i v exotických destinacích.

Dnes jsou i vodní čluny osazeny konstrukcemi, které jsou vyvinuty speciálně pro tažení wakeboardu. Další možností, jak si zajezdit jsou wake parky, které najdete u některých vodních ploch. Vyhrazená vodní plocha je osazena věžemi, mezi kterými vedou tažná lana a určují tak tvar i délku dráhy.

V roce 1999 vznikla mezinárodní wakeboardová federace, která pořádá každý rok mezinárodní soutěže pro jezdce z celého světa.

Doporučení na závěr

Pokud jste začínající jezdec nebo chcete jízdu na wakeboardu pouze vyzkoušet, doporučujeme některý z wake parků v ČR, kde vám zapůjčí i potřebné vybavení.

Zkušenějším jezdcům se vyplatí mít již svůj vlastní wakeboard, ochrannou helmu či vestu na wakeboarding. Podrobnosti k oblečení na wakeboarding najdete zde.

Široký sortiment wakeboardů známých značek a dalšího vybavení můžete najít na Showroomech Mystic v Praze či Brně. Případně si můžete vše prohlédnout na stránkách www.mysticstore.cz