Vyzrajte na afty s pomocí přírody

0
1053

Afty jsou velmi nepříjemné onemocnění, které postihuje téměř každého člověka. Aft většinou do pár dní odezní, hůře jsou však na tom ti, kteří jsou na ně náchylní a objevují se jim pravidelně a po velmi krátké době. Bolest bývá mnohdy nesnesitelná a dokáže znepříjemnit celý den a jakoukoliv činnost, kterou člověk provádí. Výjimkou není ani palčivá bolest při jídle a pití.

Proč vznikají?

Přesná příčina není úplně známá, avšak odborníci se shodují, že afty přímo souvisí s imunitním systémem. Ten zejména v podzimním období potřebuje být posilován. Problémy s afty se také násobí při hormonální nerovnováze, vlivem velkého stresu, nebo pokud jsou v ústech přítomna rovnátka nebo protézy. Svůj podíl viny může mít i dráždivé jídlo nebo zlozvyky v podobě okusování tváří, které narušují sliznici. Ohroženou skupinou jsou i kuřáci či lidé, co žvýkají tabák.

Pokud se chcete aft zbavit a minimalizovat jejich opakování, zaměřte se zejména na posilování své přirozené obranyschopnosti. Změňte životosprávu, dodržujete pitný režim a vyhýbejte se stresovým situacím. Důležité je přijímání potřebných vitamínů a minerálů – zejména potom vitamínu C a B. O dutinu ústí se také příkladně starejte – je potřeba čistit měkkým kartáčkem ideální třikrát denně a používat šetrné bylinné zubní pasty bez SLS pěnidel či bylinné ústní vody.

 

Babičky volily přírodu

Naši předkové věděli, že v případě jakéhokoliv neduhu, je nejlepší pro léčbu sáhnout do přírody. Afty nejsou výjimkou. Co vám tedy pomůže na zmírnění bolesti i dřívějšímu uzdravení?

Pro potlačení zánětů v organismu se výborně hodí cibule. I proto si ji naše babičky dopřávaly hojně. Zabraňuje totiž uvolňování zánětlivých látek a má antiseptické vlastnosti. Svou práci odvedou i bylinky – šalvěj a lékořice. Stačí z nich připravit odvar nebo tinkturu a kloktejte či potírejte postižené místo. Pomoci mohou i speciální bylinné roztoky na masáž dásní, které se již připravené prodávají v lékárnách. Aft také můžete potírat včelím medem. Pro rychlejší hojení je ideální vitamín B. Velké množství tohoto vitamínu je v kvasnicích. Zvyšte jeho příjem buď v tabletkách, nebo si uvařte kvasnicovou polévku či si dejte pivo. Chvilkové úlevy od bolesti docílíte chlazením– přikládejte k aftu kostku ledu nebo si nechte namrazit speciální gelový polštářek.