Zařizování dětského pokoje patří spolu s výběrem kočárku k příjemným rodičovským povinnostem, na které se lidé obvykle těší. Předchází mu listování v časopisech o bydlení a prohlížení bezpočtu snímků z internetových obchodů.
Člověk si utvoří představu, kterou pak ovšem musí konfrontovat s reálnými možnostmi. Především s velikostí místnosti, která se mu jako dětský pokoj nabízí.
Kde začít?
Když pak stojíte mezi čtyřmi stěnami a rozhlížíte se kolem sebe, často si nevíte rady. Kam umístit postýlku či postel? Kde bude vhodné místo pro skříň a psací stůl? Hlavou vám víří bezpočet otázek, jejichž odpovědi by měly směřovat k jedinému cíli – aby se vaše ratolesti ve svém pokoji cítily dobře.
Jak vybrat nábytek?
Při rozhodování, jaký zvolit nábytek do dětského pokoje, jak ho rozmístit a co všechno přitom zohlednit, byste měli mít na paměti dvě hlavní věci:
– dětský pokoj by měl nabídnout dostatek úložného prostoru pro hračky, oblečení a školní potřeby;
– současně by mělo zbývat dost prostoru na hraní.
Důležitými faktory jsou samozřejmě:
– počet dětí, které budou pokoj sdílet;
– jejich věk a pohlaví.
Jinak budete zařizovat pokojíček pro jedináčka, jinak pokoj pro dvě až tři děti různého věku. Samozřejmě čím více kombinací (student a předškolačka, dva školáci a batole atd.), tím náročnější úkol před vámi.
Podívejte se na to dětskýma očima
Ať už vybíráte nábytek, či rozmýšlíte jeho umístění, měli byste na situaci nahlížet očima dítěte či dětí, pro něž bude pokoj útočištěm.
Sedněte si, či klekněte na zem, abyste byli ve správné výšce. Už jen tenhle jednoduchý úkon vás možná překvapí a zásadně změní některá vaše rozhodnutí.
Není totiž možné zařizovat dětský pokoj stejně jako pokoj dospělého člověka. Děti mají jiné potřeby a nároky a jestli se mají ve svém pokoji cítit dobře, je třeba jim vyjít vstříc.
Náhled z té správné perspektivy je navíc důležitý i z hlediska bezpečnosti. Když budou krabice s hračkami umístěné vysoko a dítě se pro ně natáhne, hrozí úraz.
Nábytek a zařízení dětského pokoje musí především vyhovovat jeho malým obyvatelům.
Přizvěte k výběru děti
Nejlépe tedy uděláte, když dítě do výběru jednotlivých komponentů zapojíte (pochopitelně, pokud potomek dosáhl vhodného věku). Jako rodiče bezesporu chcete, aby si děti úměrně svým schopnostem samy uklízely hračky a udržovaly dětský pokoj v pořádku.
K takovému uspořádání vede jednoduchá cesta – děti lépe porozumí, že každá věc má svoje místo, pokud se budou na organizaci samy podílet. Můžete tedy udělat jakýsi předvýběr a v dalších krocích pokračovat ve spolupráci s malými poradci.
Jaké druhy nábytku zvolit?
Každopádně si nejprve promyslete, jaký nábytek budete potřebovat. Platí pravidlo, že čím mladší děti, tím méně nábytku. Ne snad, že by prckové nepotřebovali úložné prostory, ale jsou přece jenom náročnější na volný prostor ke hrám.
Z tohoto důvodů jsou praktické takové sestavy nábytku do dětského pokoje, u kterých můžete dokupovat dle potřeby další části a úložné prostory postupně rozšiřovat s rostoucími nároky dětí.
V první fázi vám postačí:
– postel;
– šatní skříň;
– úložný prostor na hračky (vhodné jsou volné police, regály a také plastové boxy pro svou snadnou dosažitelnost).
Časem přidáte:
– psací stůl;
– skříňky na školní potřeby;
– police na knihy atd.
Při výběru nábytku do dětského pokoje je dobré mít na paměti, že ve většině případů nejde o zařízení, které by mělo sloužit několika generacím. Vybírejte podle svých finančních možností, počítejte s tím, že dětská duše umělce zvládne v kombinaci s lihovým fixem nejrůznější abstraktní díla, a tak se více než hodí, když je povrch nábytku omyvatelný.
Smiřte se s tím, že nábytek, který obdivoval předškolák, vymění pubertální výrostek rád za něco „dospělejšího“. Dítě se vyvíjí (rychleji, než bychom čekali) a spolu s ním by se měl vyvíjet i dětský pokoj.
Takže zatímco ložnici můžete mít stejnou dvacet let, děti uvítají a svým způsobem i potřebují prostředí, které bude růst spolu s nimi.