Vybíráme židle, stoly a sedačky. Jaké budou vhodné pro vaši restauraci či kavárnu?

0
1593

Podnikání v jakémkoliv oboru není vůbec snadné. Nejdříve přijít s tou pravou obchodní myšlenkou, pak ji správně realizovat, no a v závěru jednoduše doufat, že jste se trefili. Pokud je oborem vašeho podnikání provozování kavárny, restaurace nebo podobného zařízení, určitě jste si na začátku zažili krušné časy. Sehnat dobré místo a personál je totiž věc jedna, ale záleží také na interiéru, protože ten bývá velmi často tím prvním, co zákazníky naláká, aby vůbec vstoupili. V dnešním článku se tak budeme věnovat právě vám – podnikatelům, kteří zrovna začínají či možná zjistili, že by s interiérem své provozovny mohli něco udělat,  a přilákat tak nové zákazníky, kteří se budou rádi vracet. A na co se zaměříme? Budou to zejména zmíněné stoly, židle, sedačky, ale také neopomeneme další tipy, jak interiér oživit a dodat mu příjemnou atmosféru.

Jak na velký prostor?

V malé kavárničce, kde je to ode zdi ke zdi sotva pár metrů, budete maximálně řešit, abyste vměstnali vše potřebné a interiér přitom nepůsobil přeplácaně. Ideální volbou zde budou subtilnější židle, případně křesla a stoly by pak měly mít podobnou konstrukci. Punc originality lze získat nejen kombinací materiálů a stylů tohoto nábytku, ale případně i tak, že nahradíte některé stolky bedýnkami a místo některé židle použijte pěknou taburetku. V tomto případě je potřeba si jen trochu pohrát, ale máte-li naopak velký prostor, musíte jej správně rozvrhnout.

Ve velkých restauracích bývá častým problémem pocit, že jste tak nějak ztraceni, nemáte jednoduše žádné soukromí a cítíte se jako v závodní jídelně. To může být důvodem, proč si zákazník vybere raději útulnější místo, kde stráví čas nejen u jídla, ale i v příjemné společnosti svých blízkých. To je totiž třeba mít vždy na paměti, lidé se k vám nejdou jen najíst a napít, chtějí se cítit dobře, být v pěkném prostředí. A právě proto by měl každý provozovatel prostor své restaurace vhodně rozvrhnout, aby v ní vznikly jednotlivé zóny.

Není nutné rozdělit interiér příčkami, to by naopak mohlo i uškodit, zcela postačí optické oddělení některých částí. Posloužit k tomuto účelu mohou nižší zídky, doplněné o textilie, skvělým pomocníkem jsou také vzrostlejší květiny, ale třeba i samotné sloupy  dokáží divy s jinak rozlehlou halou.

Vybíráme židle a stoly

Podařilo se vám rozmyslet, jak pojmete celý interiér? Rozhodli jste se pro styl art deco, nadchli jste se spíše pro provence nebo ctíte ultra modernu? Každému ze stylů budou slušet jiné stoly a židle, ale také volba doplňků se jim bude muset přizpůsobit. Není snad nic horšího než prapodivný slepenec všech možných stylů. Raději vybavujte postupně a držte se jednoho stylu, než ve snaze mít vše hned nakoupit nejlevnější věci všeho druhu.

Kavárny a čajovny jsou dnes místem, kde se lidé rádi potkávají, aby si na chvíli odpočinuli od shonu a stresu. Tomu by měl odpovídat jejich interiér. Vsadíte-li na pohodlná křesla a židle, určitě neuděláte chybu. Poskytuje vaše provozovna dostatek místa? Pak se určitě zamyslete i nad nákupem sedačky. Pro větší skupinu lidí bude určitě vítanou změnou budou-li se moci usadit do pohodlné pohovky a v klidu popíjet svůj oblíbený nápoj. Sedačky ale mohou mít své místo i v restauraci, jsou ideální volbou do vstupní části takového zařízení, pro čekající hosty budou jistě vítaným doplňkem.

Se stoly je to vždy o něco jednodušší. U nic rozhoduje v první řadě účel, u stolů do restaurace řešíme dostatečnou velikost, obvykle je dobré kombinovat různé velikosti. Začneme tedy u stolů pro dva a skončíme až největší variantou pro více osob, které je potom dobré doplnit o vhodné lavice. Do kaváren a menších provozoven postačí i malé servírovací stolky. Židle kombinujeme s ohledem na prostor a stoly.

Nezapomínejte na detaily

Když už vaši hosté pohodlně sedí a stolují, měli by mít také možnost se trochu kochat okolím. Proto určitě nezapomínejte na vhodné doplňky, které spoluutváří celý interiér. Vhodně zvolené květiny, dnes klidně už i kvalitní umělé, spolu s dalšími dekoračními předměty a textiliemi dokáží doslova zázraky s jinak neútulným prostorem. Nenechte všechny stěny stejné, nakombinujte vhodně tapetu s kamenným obkladem a uvidíte tu proměnu.  Často stačí skutečně málo a ze čtvrté cenové vznikne rázem restaurant s puncem luxusu.