Vybíráme plastové parapety

0
1540

Asi málokdo si dnes dokáže představit klasické okno bez parapetu. Snad skutečně kromě oken francouzských nebo těch, které často tvoří celou jednu stěnu pokoje, je parapet vnímán jako jejich nutná součást. Není jen praktickým doplňkem okna samotného, ale může mít i designové provedení, a pak se stává důležitou součástí celého interiéru. Dnes se budeme věnovat zejména plastovým parapetům, jejich druhům a vlastnostem.

Kam chcete parapet umístit?

Plastové parapety jsou oblíbeným doplňkem, lidé je vybírají pro jejich dlouhou životnost a dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Ovšem je třeba mít na mysli, že ne všechny plastové parapety jsou stejné. Vybírejte proto s ohledem na místo, kam je chcete umístit. Ano, pod okno, to je pochopitelné, ale do jaké místnosti? Do takové, kde se bude často měnit teplota? Nebo velmi vlhké místnosti? Všechny tyto údaje jsou cenné při výběru toho správného parapetu.

Druhy plastových parapetů a jejich vlastnosti

Pokud totiž hrozí, že bude parapet vystavován extrémním podmínkám, jako je právě nadměrná vlhkost či extrémně vysoké a nízké teploty, pak se určitě nevyplatí šetřit. Kupte kvalitní parapety s jádrem z přírodně navoskovaného dřeva zušlechtěného s vysoce kvalitními živicemi na robustní dřevěné desky. Vysoká hustota a pevnost těchto desek je zajištěna díky lisování z jednoho kusu do speciální formy. Takto vyrobený parapet je pak extrémně odolný proti vlhkosti, mechanickému poškození, vysokým teplotám, ale i nejrůznějším v domácnosti používaným chemickým přípravkům. Nefandíte-li plastu v interiéru, ale líbí se vám jeho dobré vlastnosti, pak můžete zvolit třeba plastové parapety s povrchovou úpravou v dekoru dřeva.

Hledáte-li levnější variantu plastových parapetů, můžete zvolit takové, které se vyrábí ze dvou dílů lisované dřevotřísky.  Deska parapetu přechází jemně zaoblenými hranami do čela parapetu. Spoj těchto dvou desek je elegantně skrytý pod tenkou vrstvou lamina, a dokáže tak krátkodobě odolávat vodě. Ovšem v trvale vlhkém prostředí by došlo k rozpadu materiálové struktury celého parapetu.

Poslední variantou jsou levné plastové komorové parapety. Jejich komorová struktura je však znát na první pohled a vlivem vyšších teplot u nich dochází k různým deformacím. Jejich koupi proto spíše nedoporučujeme.