Vybíráme knihy pro celou rodinu

0
1653

Vážení čtenáři,  zdravím vás a po lednové upoutávce na svého oblíbeného Kena Folletta přináším nabídku četby pro celou rodinu. Můžete tedy směle vyrazit do některého z knihkupectví nebo knihovny a vše vyzkoušet na vlastní oči.

Něco pro děti

Pro děti neprohloupíte zakoupením Pohádkového světa Františka Nepila. Potěší malé i velké. Jedná se o pětačtyřicet příběhů lidských, zvířecích a fantastických doprovázených půvabnými ilustracemi Adolfa Borna, celoživotního kamaráda Františka Nepila. Větším dětem, které mají rády zvířata nabízím Zoo na zámku od Geradla Durrella. Autor se narodil v roce 1925 v Indii a od roku 1928 s rodinou hodně cestoval, zejména po středomoří. Vášnivá láska k přírodě se u něho prohloubila hlavně při několikaletém pobytu na ostrově Korfu. Po roce 1945 je už Gerald Durrell známým přírodovědcem a také autorem mnoha oblíbených knih: Přetížená archa, Opilý prales, Šeptající země, Zoo v kufru, O mé rodině a jiné zvířeně a mnoha dalších.

V Zoo na zámku popisuje začátky ve své zoologické zahradě, kterou založil na ostrově Jersey. Autor o sobě píše: “ V útlém věku šesti let mají děti většinou ty nejnesmyslnější představy, že až vyrostou, stanou se hasiči, policisty nebo strojvůdci. Já věděl přesně, co budu dělat, budu mít vlastní zoologickou zahradu. “ Přečtěte si vtipné a barvité vypravování o Durrellových svěřencích. Pobaví, ale i poučí.

 

Čtení pro maminky

Maminkám bych zase doporučila P.S. od Aňy Geislerové. Deníkové zápisky populární herečky zachycují všední život i záblesky střeženého soukromí. V pěti podivuhodných letech, jejichž datace není úplně jistá, se mísí humor s melancholií, zamilování s rozchody a naprostá upřímnost s potřebou nic nevyzradit. Autorka se svým vtipným, osobitým stylem často dotýká základních věcí, jako je rodina, láska nebo dětství, a zve čtenáře, aby se na tuto cestu vydal s ní.

Jiného žánru je potom Dívka ve vlaku od Paula Hawkinse. Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Dá jim dokonce jména. Jason a Jess. Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta než se vlak dá zase do pohybu, a náhle je všechno jinak.

A opět něco zcela odlišného. Dítě, které v noci našlo slunce od Luca Di Fulvia. Raühnval je bohaté knížectví ve východních Alpách, kde mladý Marcus vede privilegovaný život. Je totiž syn zdejšího lenního pána. Vše se ale změní v den, kdy dojde ke strašlivému krveprolití, při kterém je vyvražděna celá jeho rodina i všichni ostatní obyvatelé hradu. Marcus přežije díky pomoci Eloisy, dcery porodní báby a prostí vesničané ho přijmou mezi sebe. Vláda krutého nového knížete, však způsobí, že v Marcusově nitru začne zrát odvážný plán.

No a pánové, co pro Vás?

Vracím se ke Kenu Follettovi. Připomínám jeho Pilíře země, Na věky věků a jeho trilogii Století: Pád titánů, Zima světa a Hranici věčnosti.

Tentokrát upozorňuji na jeho Kolo štěstěny. Rozvětvený příběh na pozadí dějin druhé poloviny devatenáctého století přináší barvitou mozaiku vášní, nenávisti, intrik i zločinů. Windfielskou školu, elitní anglický ústav pro nadějné mladé muže, zasáhne tragédie: jeden ze studentů se za záhadných okolností utopí. Jen několik žáků bylo události přítomno a pouze někteří vědí, co se skutečně stalo. Nikdo však netuší, jak osudově tato smrt propojí po následující tři staletí jejich životy – Edwarda a Huga Pilasterových z vlivného rodu londýnských bankéřů, Mickyho Mirandy a Tonia Silvy z divoké jihoamerické Kordoby, jejich rodiny, přátele, lásky….. a jejich vzájemné vztahy, náklonnosti a zášti zasáhnou do historie.

Od téhož autora zde mám ještě jeho bestseller z lékařského prostředí Třetí dvojče. Jeannie Ferramiová, krásná, mladá a ctižádostivá genetička, se snaží odhalit, nakolik jsou dědičné zločinecké sklony a agresivita. Při výzkumu narazí na podivné skutečnosti. Pomocí speciálního vyhledávacího programu najde v databankách jedné zdravotní pojišťovny a FBI dva mladé muže, kteří mají všechny znaky jednovaječných dvojčat, ale narodili se v různé době, nikdy se neviděli, žijí stovky mil od sebe a každý má jinou matku. Jeannie se rozhodne, že záhadě přijde na kloub a najednou zjistí, že se kolem ní začínají dít divné věci… Zaměstnání už není tak jisté, jak původně vypadalo a koneckonců může jít i o život. Ve snaze rozplést změť zděděných vlastností a vlivu výchovy se schopná badatelka dostává do kolotoče nebezpečných nástrah. Sama si klade otázku, kolik je i v ní samotné sklonů k násilí a jak se s nimi člověk vyrovná…

Pěkné počtení vám přeje Mgr. Hana Sovová