Jak ušetřit na povinném ručení?

0
2053

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla známému též jako povinné ručení se žádný řidič nevyhne. Jelikož za neuzavření povinného ručení hrozí sankce až několik desítek tisíc, sjednat si jej musíme. Výhodou je však pokrytí náhrad za škody, které během jízdy způsobíme. Chcete-li na povinném ručení ušetřit, potřebujete znát kritéria, jaká pojišťovny při stanovení ceny posuzují. Poté si na internetu porovnejte nabídky pojišťoven pro váš konkrétní případ. Kromě ceny zohledněte také nadstandardní služby (např. asistenční služba) nabízené jednotlivými pojišťovnami.

Komu dává pojišťovna slevy a komu přirážky?

Cenu povinného ručení ovlivňuje řada věcí. Za určitých okolností můžete výrazně ušetřit. Podrobně se podíváme se na faktory, které pojišťovny zohledňují. Splňujete-li určitá kritéria, získáte slevu nebo naopak zaplatíte více.

Jaké vozidlo, taková cena

U vozidla je pro pojišťovnu rozhodující jeho druh (motocykl, osobní nebo nákladní automobil) a rok výroby, respektive stáří vozidla. Čím novější vůz máte, tím méně zaplatíte. Roli však hraje i výkon motoru a objem válců. Za vozidla s výkonnějším motorem a velkým objemem válců zaplatíte nižší povinné ručení. V neposlední řadě záleží i na hmotnosti vozidla (za těžší zaplatíte více) a způsobu jeho užívání (např. za taxík či vozidlo autoškoly je cena vyšší).

Vzorní řidiči platí méně

Kromě automobilu posuzuje pojišťovna i jeho majitele. Záleží třeba na vašem věku a místě trvalého bydliště. Mladí řidiči obvykle zaplatí za povinné ručení více, protože podle statistik častěji bourají. Pro pojišťovny představují riziko. Rovněž trvalé bydliště v některých lokalitách vám cenu navýší. Záleží na tom, zda podle statistik dochází v dané oblasti častěji k haváriím. Cena se určuje také podle typu klienta. soukromá osoba platí jinou částku než OSVČ nebo právnická osoba. Velký význam má i vaše řidičská minulost. Pokud jste vzorný řidič, který dosud nenaboural, tak dostanete slevu. Četné havárie však mají opačný efekt a čeká vás přirážka. Dalším faktorem ovlivňujícím cenu povinného ručení je frekvence placení. V mnoha pojišťovnách získáte slevu v případě, že zaplatíte na rok dopředu.