Křečové žíly neboli varixy trápí zvláště řadu žen, ale potýká se s nimi i řada mužů. Jde o nepříjemný problém, který není jen estetickou nedokonalostí. Pokud máte křečové žíly, hrozí vám řada zdravotních komplikací. Může dojít ke vzniku žilní trombózy či bércového vředu. Rovněž jste náchylnější k poranění kůže, která je v místech výskytu velkých varixů ztenčená. Chcete se varixů zbavit? Poradíme vám, jak na to.
Příčiny vzniku varixů a jejich projevy
Křečové žíly se objevují především na dolních končetinách. Při jejich vzniku dochází k postupnému rozšíření žil a nedomykavosti žilních chlopní. Objevují se otoky a zhoršuje se odtok krve z oblasti dolních končetin k srdci. Hrozí záněty a vznik bércového vředu. Rovněž může dojít k žilní trombóze.
V postižených končetinách cítíte napětí, pobolívají vás a natékají. Nejvíce vás potíže postihují k večeru a v letním období. Často se také můžete setkat s nočními křečemi (zvláště v lýtkových svalech).
Varixy bývají postiženy hlavně ženy. Na vzniku křečových žil se podílí řada faktorů, mezi něž patří především práce vstoje, vyšší věk, dědičnost a nadváha i těhotenství či zácpa.
Myslete na prevenci
Jelikož je lépe zdravotním komplikacím předcházet, než je pracně léčit, dbejte na prevenci. V případě varixů se jedná o několik jednoduchých pravidel. Nedávejte nohu přes nohu, vyhněte se dlouhodobému statickému stání, nekuřte, pijte dostatek vody a jezte zdravě. Důležité je i pravidelně sportovat, ale nedoporučuje se vzpírání či jízda na koni. Naopak vhodnými sporty jsou plavání
a cyklistika.
Léčba varixů
Pokud už křečové žíly máte, záleží velmi na stádiu onemocnění. V každém případě je nezbytná úprava životního stylu. Své potíže zmírníte nošením elastických punčoch, omezením dlouhodobého stání na minimum, plaváním a chůzí. Rovněž si dopřávejte sprchování končetin střídavě teplou a studenou vodou. Těžší formy varixů se chirurgickým odstraněním postižených žil např. laserem.