Tipy pro nákup repasovaného počítače

0
919

Pokud na nákup nového počítače nemáte dostatečný rozpočet, pak může být řešením nákup repasovaného počítače. Nejen, že jde o způsob, jak ušetřit, ale také děláte něco pro životní prostředí, protože není nutné vyrábět tolik nových PC.

Když je řeč o ceně, repasované pracovní počítače obvykle stojí o 30–50 % méně, než je maloobchodní cena zcela nového PC. Významný cenový rozdíl by však neměl být jediným parametrem při rozhodování o koupi.

Co znamená výraz repasovaný?

  • Repasovaný počítač ať už herní nebo do kanceláře obecně znamená, že:
  • Byl vrácen zákazníkem v zákonné lhůtě a nelze jej znovu prodávat jako nové zboží
  • Selhal při testech, které prováděl výrobce a byl následně přestavěn
  • Pochází ze zrušené objednávky
  • Vrátil se v rámci končícího leasingu
  • Pochází z předváděcích akcí

Co je třeba uvážit před nákupem repasovaného PC

Používáte-li počítač většinou pro surfování po síti, aktualizaci sociálních sítí, čtení e-mailu a občas si zahrajete starší hru, pak se pravděpodobně spokojíte se starším modelem PC bez nějakých extra funkcí a výkonu.

Pro klasické hraní počítačových her, a hlavně těch nejnovějších však potřebujete mnohem více paměti RAM a také rychlejší procesor.

Když si ujasníte, co budete potřebovat předtím, než nakoupíte nové PC, tak budete i po nákupu spokojení.

Pokud nemáte moc zkušeností s vnitřními částmi počítače, je při výběru lepší se držet renomovaných prodejců repasované výpočetní techniky. Mezi ně patří např. inComputer.cz, který kromě počítačů nabízí i notebooky, LCD monitory či specializované extra výkonné pracovní stanice. Vše se slevami až 60 % oproti novým modelům.

Repasovaný počítač může být také přestavěn přímo výrobcem nebo třetí stranou. Po těchto rekonstrukcích se pak může stát, že jeho součásti nemusí zcela přesně odpovídat původním specifikacím. Proto je užitečné porovnat specifikace repasovaného PC se zcela novým, abyste si ověřili případné rozdíly. V ideálním případě by měl být konfigurace stejná nebo lepší.

Ne všechny nabídky jsou dobré nabídky

Ne všechny repasované počítače jsou dobrou volbou ke koupi, takže se vyplatí nějaký ten výzkum. Může se jednat např. o starší modely. Chce-li prodejce nalákat kupující, může zobrazit cenu repasovaného PC a k němu doporučenou maloobchodní cenu. Vzhledem k tomu, že cena i nového PC se v čase vyvíjí, může být v reálu již nižší než udávaná.  Pak už sleva nemusí vypadat tak lákavě.

Jestliže se vybrané PC stále prodává na prodejnách jako nové zboží, je cena dobrým parametrem pro srovnání. Pokud se již vybraný model neprodává je dobré se pro srovnání podívat i na nově nabízené počítačové sestavy, které obsahují novější komponenty i systém.

Záruka

Zatímco celková cena repasovaného počítače je důležitá pro úsporu peněz, záruka je to, co se počítá z dlouhodobého hlediska. Standardní doba záruky u repasovaných PC je 12 měsíců, což je dostatečná doba, aby se projevily případné neduhy.

Ve srovnání s novými počítači a zárukou na 2 roky je třeba zmínit to, že nabízené repasované PC patří zejména k vyšším modelovým řadám výrobce. Tomu pak odpovídá i vyšší kvalita zpracování a výdrž, která již byla otestována předchozím uživatelem.

Před uvedením repasovaného PC do nabídky také probíhá podrobné testování, na jehož základě se ihned nahradí případné vadné díly novými a samozřejmě se zcela obnovuje operační systém.

Závěrem je třeba říci, že nákup repasovaného počítače může být velmi zajímavou cestou, jak ušetřit. Na druhou stranu je však třeba i dobře vybrat, s čímž vám pomohou osvědčení prodejci repasované výpočetní techniky – např. inComputer.cz