Bitcoin je fenoménem současnosti, který spatřil světlo světa roku 2009. Byl vytvořen anonymním vývojářem užívajícím pseudonym Satoši Nakamoto. Pojem Bitcoin označuje digitální měnu i platformu k vytváření a těžbě tohoto virtuálního platidla. Kurz bitcoinu působí velmi atraktivně, protože 1 bitcoin (BTC) má aktuálně hodnotu zhruba 35713 Kč. To je slušná suma, nemyslíte?
Čím je bitcoin atraktivní?
Kromě lákavého měnového kurzu je bitcoin atraktivní i z jiných důvodů. Oproti běžným měnám se totiž vyznačuje nezávislostí na důvěře v jejího vydavatele. Vytváření bitcoinů zajišťuje decentralizovaná open source P2P (peer-to-peer) síť. Měnovou politiku bitcoinu neurčuje žádná centrální banka a neovlivňuje žádná vláda. Jde tedy o decentralizovanou mezinárodní virtuální měnu, která je navíc skvěle zabezpečena proti falšování díky využití kryptografie. Díky předem danému množství bitcouinů v oběhu nelze vyvolat umělou inflaci. Bitcoin proto bývá označován za deflační měnu a zaujal zvláště investory, kteří očekávají inflaci ražených/tištěných peněz.
Tvorba bitcoinů úzce souvisí s jejich těžbou
Proces vzniku bitcoinu je zcela odlišný od ražby běžných národních platidel. Zásadní roli při tvorbě bitcoinů totiž hraje jejich těžba neboli mining a jejich omezené množství. Může být vytěženo pouze 21 milionů bitcoinů. Uvolňování platidla do oběhu závisí na matematických zákonitostech. Mining je distribuovaný systém shody sloužící k potvrzení uskutečněných transakcí a k jejich zabezpečení. Veškeré potvrzené transakce se ukládají do bloků, zřetězené bloky se označují jako blockchain. Pro ověření transakce je nutné její vložení do blockchainu. Následně dojde pomocí kryptografie k jejímu ověření v síti sestávající ze stovek počítačů. Těžaři neboli mineři dostávají za svou činnost odměnu v bitcoinech. Jednotlivcům se mining nevyplatí kvůli vysokým nákladům za potřebný hardware. Proto se sdružují do tzv. mining poolů. Odměna je pak rozdělena mezi minery na podíly.
Jak se těží bitcoiny?
Pro těžbu bitcoinů potřebujete počítač a specializovaný software. Pro operační systém Windows jde např. o GUIminer. Další nezbytností pro těžbu bitcoinů jsou ASIC jednotky. Vlastníte-li potřebný hardware a software, tak si zřídíte účet u účet v Bitcoin poolu, které sdružuje společně pracující těžaře. V Česku lze doporučit registraci u Bitcoin pool Slush.
Kde lze platit bitcoiny?
Platit bitcoiny lze po celém světě, stačí si jen do počítače nebo smartphonu nainstalovat speciální elektronickou bitcoinovou peněženku. Ta využívá peer-to-peer program, který napřímo spojuje internetové uživatele bitcoinů. Platit bitcoiny lze především za internetové služby a za zboží zakoupené v některých e-shopech, ale existují i podniky přijímající tuto měnu (např. hotelová síť Howard Johnson).
Bitcoiny mají i své burzy
Obchodování s bitcoiny má i svou burzy, aby obchodování nebylo tak roztříštěné. Hlavní burzou je Mt. Gox sídlící v Tokiu a odehrává se na ní až 80% transakcí mezi bitcoiny a dolary.