Světové metropole významně omezují pronájmy přes Airbnb

0
1027

Pro mnohé ideální způsob, jak se všude ve světě ubytovat v místních podmínkách a za dostupné peníze zažít tak trochu jiný způsob dovolené, na druhé straně ovšem stojí města, která proti Airbnb a jim podobným brojí. Situace začíná být tak vážná, že mnoho světových metropolí začíná legislativně omezovat možnosti krátkodobého pronajímání na určitou dobu.

Amsterdam – maximálně 30 dní v roce a dost!

Aktuálně se proti pronájmu formou Airbnb postavilo Nizozemí a ve svém hlavním městě zavádí omezení krátkodobého pronájmu na maximálně 30 dní v roce.  Přitom se nejedná o první omezení v tomto, turisty hojně navštěvovaném, městě. Již od roku 2016 bylo možné své bydlení pronajímat ke krátkodobým účelům na 60 dní z roku, snížení o dalších 50 % procent má začít platit od roku 2019. Radní tím chtějí napomoci svízelné situaci, do které se město dostává, tedy nedostatek bytů k trvalému bydlení a s tím spojený nárůst cen do astronomických výšek. To ostatně trápí i všechny ostatní světové metropole.

Praha se obává, že se její centrum stane městem duchů

I Praha se připravuje na možnost legislativních změn, které by dokázaly trh s krátkodobým pronajímáním nemovitostí nějakým způsobem regulovat. Zejména centrum města se totiž díky Airbnb začíná vylidňovat původními obyvateli. Bydlení zde se stává pro místní nedostupné a krátkodobé pronájmy lákají podnikatele vidinou snadného a rychlého výdělku.

Každá metropole vede svůj vlastní boj

V různým městech světa se s fenoménem zvaným Airbnb perou jinak. Někde ho nechávají v klidu žít svým vlastním životem, jinde s ním bojují jako Amsterdam. Například New York šel tak daleko, že pronájem na dobu kratší než 30 dní rovnou postavil mimo zákon. Paříž či Londýn nejsou tak přísní, ale i zde se rozhodli pro mírnou regulaci. V Paříži tak lze krátkodobě pronajímat nemovitost maximálně na 120 dní v roce a Londýn aktuálně povoluje 90 dní v roce.

Otázkou zůstává, jak moc se novou legislativou situace skutečně změní. Airbnb uvažuje o stavbě vlastních nemovitostí. Jiní se možná uchýlí mimo zákon, aby nepřišli o své příjmy…

Mohlo by vás také zajímat