Svatý Martin se blíží. Kam vyrazit na hody?

0
1252

Jedenáctý listopad je dnem všech Martinů, zároveň se slaví svátek sv. Martina Tourského. Jde o jedinečnou příležitost k účasti na některé z gurmánských akcí. Tradiční oslavy tohoto svátku jsou totiž nedílně spojeny s  degustací vína i pořádáním hodů, posvícení, gurmánských festivalů a trhů. Avšak jídlo a pití není jedinou součástí svatomartinských slavností. Samozřejmě nechybí ani doprovodný kulturní program. Nevíte, kam na sv. Martina vyrazit? Máme pro vás pár tipů na skvělé akce.

Prožijte Martina v Hradci Králové

V prostorách královehradeckého Albertina se koná už 11. ročních tradičních Martinských trhů. Dne 11.11. 2017 od 9 do 16 hodin zde můžete obdivovat výrobky šikovných řemeslníků z různých koutů Česka. Rovněž se blíže seznámíte s vánočními zvyklostmi a výrobou vánočních ozdob. To však není zdaleka vše. Na Velkém náměstí pod Bílou věží vás od 14 do 20 hodin čeká ochutnávka svatomartinského vína, rohlíčků a dalších dobrot. Těšit se můžete také na bohatý kulturní program. Chybět nebude ani svatý Martin, který přicválá na svém bílém koni.

Vyrazte na posvícení parním vlakem

Netradičním zážitkem je romantická projížďka parním vlakem 11.11. 2017, který vás dopraví na svatomartinské posvícení. Vyjet lze třeba v 10.15 z Jindřichova Hradce do stanice Hůrky. Zde se můžete oddávat bujarému veselí při stylové hudbě a pochutnat si na tradiční svatomartinské hostině. Další možnost představuje třeba vyjížďka z Třemešné ve Slezsku v 10.45 hod. Cílem cesty je Bohušov, kde se konají svatomartinské hody. Vyjížďku parním vlakem vám jistě zpříjemní degustace svatomartinských vín. Co vás čeká v Bohušově? Na hodech si pochutnáte na chutných pokrmech. Kromě tradiční kachny se zelím si můžete dát zvěřinový guláš a další dobroty. Během konzumace vás pobaví bohatý kulturní program (např. humorné scénky  lidového vypravěče Libora Pantůčka
či cimbálová muzika Kubalovci).

Degustujte na Festivalu otevřených sklepů

Milovníci vína si jistě nenechají ujít Festival otevřených sklepů v Mikulově, který se koná od 11.11. do 12.11. 2017. Čeká vás ochutnávka více jak 320 vzorků z produkce 31 vinařů z Dolních Dunajovic, Perné, Bavor, Mikulova a Sedlce. Součástí festivalu je také doprovodný program. V Mikulově navíc proběhnou městské slavnosti sv. Martina a pořádají se i Babské hody.