Sportovní sázky a kasina v České republice a na Slovensku, co přinese novela zákona?

0
2953

Od 1.1. 2017 vstoupila v České republice v platnost novela zákona o hazardních hrách, na Slovensku by se někdy v průběhu tohoto roku mělo odehrát totéž. Jak moc ovlivní dosavadní fungování kasín a dalších míst, kde se hazardní hry provozují, a jak se dotkne dalších sfér tohoto podnikání? Obě země sází na významné změny v této oblasti, kterou má zajistit právě novelizovaný zákon, jak moc velký bude mít na stávající situaci dopad je ale sporné.

Hazard do restaurací nepatří

Na Slovensku má v důsledku zákona dojít s významné regulaci herních automatů, v roce 2019 by z restauračních zařízení měly zcela vymizet a přesunout se výhradně do heren a kasín. To bude částečně kompenzováno navýšením povoleného počtu těchto strojů ze stávajících 5 na 12 pro každou licencovanou hernu.

Zákaz hraní pro sociálně slabé a gamblery

Obě země se postavily obdobně k zákazu hazardních her pro lidi pobírající dávky v hmotné nouzi. Čeští zákonodárci si od tohoto opatření slibují větší ochranu proti patologickému hráčství. Lidé v registrech tak budou mít hraní hazardních her zakázáno zákonem. Z nového zákona také vyplývá, že zaměstnanci Celní správy budou mít pravomoc vykonávat dozor, trestat a vymáhat sankce v provozovnách, kde nebude například dodržována věková hranice hráčů či nebude v pořádku potřebná dokumentace a povolení herny či kasína.

Online hazard

Další zásadní kapitolou, kterou novelizovaný zákon ovlivní, je online hazard. Díky němu přijdou na trh v tomto roce další silní hráči a zároveň se pro mnohé podnikatele tento trh zcela uzavře. Stránky provozovatelů bez licence nebo těch, kteří mají licenci v zahraničí, kde platí daně, a jejichž stránky nejsou v českém jazyce, mohou být zablokovány. Zahraniční internetové sázkové společnosti mohou ale svůj byznys relativně snadno zlegalizovat tím, že splní státem dané podmínky. Na tuto oblast se chtějí zaměřit i na Slovensku, kde je rovněž vysoký počet společností, které jednak nemají na online sázení povolení, ale také neplatí řádně daně. Těm budou cíleně blokovány platby na účet a tím zamezeno nelegálnímu podnikání. Jak nám potvrdil web CasinoRecenzie.com, společnosti jako Unibet nebo MrGreen se tak budou  muset stáhnout z trhu stejně jako v ČR. Otázkou ovšem zůstává, jak si zákon poradí s malými, třeba nově vzniklými, online kasiny, které nebudou figurovat na žádném seznamu. V mnoha ohledech se určitě bude jednat o hledání jehly v kupce sena.