Stařecká demence je nemoc, které se obává snad každý. Ačkoli nepatří mezi smrtelné choroby, nejedná se o nic příjemného – nemoc trápí nejen samotného pacienta, ale i blízké osoby nebo lidi, kteří s dotyčným žijí. Proti vzniku demence je možné se bránit alespoň tím, že nebudete podceňovat prevenci. I když je to nemoc, která je z části ovlivněna věkem či genetikou, můžete věnovat pozornost několika radám, s nimiž lze snížit riziko jejího propuknutí. Chcete se dozvědět více? V tom případě si nenechte ujít následující řádky!
Co můžete udělat proti vzniku demence?
Stařecká demence se projevuje především zapomínáním. Pacienti trpící touto chorobou zapomínají slova, často jim není rozumět a mívají potíže s činnostmi, nad kterými musí přemýšlet. Mají problém se orientovat v čase i prostoru, ovládá je apatie, jsou hodně náladoví a ztrácí chuť žít.
Už jen z toho, co jste si teď přečetli, je vám určitě jasné, že touto nemocí určitě trpět nechcete a že pokud je nějaká možnost, jak ji oddálit nebo třeba úplně zabránit jejímu vzniku, rozhodně do toho půjdete. Proto pro vás máme pár tipů, které mohou fungovat jako účinná prevence vzniku demence.
Zaměstnávejte si hlavu
Demence vzniká v hlavě, proto první věc, kterou můžete udělat, je neustále dávat vašemu mozku podněty, aby pracoval. Zaměstnávejte ho různorodou činností, například čtením, luštěním křížovek nebo sudoku, přemýšlením nad hlavolamy, řešením hádanek a podobně. Možností, jak přimět mozek pracovat je spousta a je to nenáročná varianta prevence, která vám může ve finále hodně pomoci.
Zdravě jezte
Možná vás to překvapí, možná řeknete, že jste to čekali, ale mezi prevence vzniku demence spadá i zdravá a vyvážená strava. A té se můžete věnovat prakticky od jakéhokoli věku, samozřejmě že čím dříve si zvyknete, tím lépe. Dbejte důraz na to, aby vaše strava obsahovala všechny důležité živiny a především pak vitamíny B, E, D a C, které jsou velmi důležité, protože udržují nervový systém ve správní kondici.
Soustřeďte se na pohyb
Na závěr ještě jeden způsob prevence, který opět není náročný, a věnovat se mu můžete po celý život – sport. Pravidelný pohyb je příznivý nejen pro mozek, ale pro celé tělo a každý dospělý člověk by si měl najít nějakou pohybovou aktivitu. Nikdo po vás nechce, abyste běhali maratony, ale přesto byste se ve svém vlastním zájmu měli nějaké aktivitě nebo sportu věnovat.