Prázdniny sice pomalu končí, ale užívání vodních radovánek nás možná při vylepšení počasí ještě čeká. Pokud máte v oblibě výlety do přírody, jistě vás láká také přírodní koupání. Jenže zaplavat si v řece, potoce či vodní nádrži nese svá rizika. Pokud se budete koupat v kontaminované vodě, může vás postihnout zánět uší nebo očí, žaludeční a střevní potíže nebo se můžete nakazit některým infekčním onemocněním. Jak problémům při koupání předcházet co všechno vás v přírodních tocích ohrožuje? Potřebné informace zjistíte v našem přehledu.

Pozor si dejte zvláště na sinice!

Nebezpečí představuje především přemnožené sinice (obvykle mikrocystiny). Zvláště opatrní buďte v srpnu a polovině září, kdy se nejčastěji u hladiny objevují tzv. vodní květy sinic. Jedná se o výraznou vrstvu nahromaděných sinic připomínající svým vzezřením zelenou kaši či krupici. Látky produkované sinicemi vyvolávají alergické reakce (např. rýmu, vyrážky, zarudnutí očí). Jejich toxiny zase mohou způsobují otravu, která se projevuje bolestí hlavy, žaludečními a střevními obtížemi a někdy dokonce jaterními problémy.

Nebezpečné jsou i řasy a chemické znečištění

Riziko představují také některé řasy, jejichž výskyt poznáte podle rovnoměrného zakalení vodní plochy nebo zákalu tvořeného ode dna. Opatrnost je na místě i při zahraniční dovolené u moře, kde vám volné dny může znepříjemnit např. červená řasa Karenia brevis. Nebezpečné je rovněž koupání ve vodě, jejíž kvalita je snížena chemickým či některým mikrobiologickým znečištěním.

Kde se v přírodě koupat a kde nikoliv?

Chcete-li se v parném dni osvěžit, upřednostněte přírodní koupání v místech, kde je monitorována kvalita vody. Jde např. o vodní nádrž Slapy – Měřín, Lipno – pláž Horní Planá, Orlík – Trhovky
či Brněnská přehrada – Kozí horka. Rozhodně se vyhněte vodním tokům, do nichž ústí odpadní vody a kanalizace. Rovněž se vyvarujte koupání v rybnících intenzivně využívaných pro chov ryb. Nejvhodnější lokality k přírodnímu koupání v Česku zjistíte třeba na webu koupat.cz. Aktuální informace o stavu vody a přírodním koupání se dozvíte také na stránkách krajských hygienických stanic, Ministerstva zdravotnictví a Státního zdravotního ústavu.