Proč se vyplatí mít ready-made společnost?

0
1044

Máte zajímavý podnikatelský záměr a uvažujete o založení obchodní společnosti? V takovém případě je na místě vše pečlivě naplánovat a zvážit veškerá pro a proti. Založit společnost s ručením omezeným zabere zhruba měsíc, podobně je tomu u akciové společnosti. Nechcete se vám tak dlouho čekat? Hledáte způsob, jak celý proces urychlit a vyhnout se zbytečným administrativním průtahům? Tak si pořiďte tzv. ready-made společnost neboli předzaloženou společnost.

Co je ready-made společnost?

Jedná se o takovou obchodní společnost, která je již zapsána v obchodním rejstříku. Za svou společnost tedy můžete začít téměř okamžitě jednat. Žádná přebujelá administrativa vás zbytečně nezdržuje. Ready-made společnosti bývají založeny pouze za účelem prodeje koncovému zákazníkovi. Nevyvíjí tedy žádnou obchodní aktivitu.

Výhody a možná rizika u předzaložených společností

Urychlení zdlouhavého administrativního procesu při zakládání s.r.o. či jiné obchodní společnosti zní lákavě. Ale skutečně se to vyplatí? Ready-made společnost vám umožňuje začít podnikat během pár dní, převod společnosti na nového vlastníka je totiž snadný a rychlý. Předzaložená společnost má rovněž splacen základní kapitál a u vašich klientů bude vzbuzovat důvěru. Jak je to možné? Na klienty vaše firma působí jako již zavedená úspěšná společnost, která není na trhu naprostým nováčkem.

Samozřejmě má pořízení ready-made společnosti své nevýhody a rizika. Vaše spokojenost velmi úzce souvisí s výběrem důvěryhodného poskytovatele ready-made společnosti. Velký pozor si dejte
na potenciální finanční závazky a jiná břemena kupované firmy. Obezřetnost je na místě u velmi levných ready-made společností, za nízkou cenou se totiž může skrývat podvod, skryté poplatky apod. Neznamená to však, že je každá nízká cena pofidérní. Může jít o velmi mladou předzaloženou společnost, které vás vyjdou nejlevněji. Hodnota ready-made společností se totiž odvíjí od jejich stáří. V podstatě zde panuje podobná situace jako u nákupu vína. Čím je starší, tím je dražší. Mladou společnost lze pořídit zhruba za 20.000,- Kč.

Jak si vybrat poskytovatele ready-made společnosti?

V Česku se zakládáním a prodejem předzaložených společností zabývá asi kolem dvou set subjektů. Není snadné vybrat vhodného poskytovatele. Unáhlená rozhodnutí nejsou na místě. Nejprve si zjistěte, jaké má poskytovatel recenze a jak dlouho na trhu působí. Před nákupem vyžadujte
od poskytovatele garanci bezdlužnosti kupované ready-made společnosti.