Možná jste nevěděli, že v dnešní době je zákonem nařízeno udávat při prodeji většiny budov PENB – průkaz energetické náročnosti budov. Požádejte o něj prodávajícího i vy, může vám napovědět mnohé o skutečném stavu domu či bytu, který se chystáte koupit. Zapomeňte na emoce a řiďte se rozumem, a to i v případě, že vybíráte nemovitost k rodinnému bydlení. Máme pro vás hned několik tipů, jak se vyvarovat nejčastějších chyb.
Dům jako láska na první pohled – chyba první
K domu či bytu je třeba přistupovat v první řadě s rozvahou. Pokud jste našli nemovitost, o které jste přesvědčeni, že je tou pravou, pak se několikrát zhluboka nadechněte. Vše se jeví být v pořádku, cena odpovídá vašim představám, tak tedy hurá do toho. Ne! Dům se vám líbí, cena příznivá, zaměřte se na detaily. Určitě si zjistěte měsíční náklady na provoz domu či bytu a nechte si ukázat právě zmíněný PENB – průkaz energetické náročnosti budov. Prodávající je povinen vám jej předložit, musí být součástí dokumentace k nemovitosti. Nemá ho, není právě k dispozici? Nenaleťte a trvejte na svém.
Nemovitost se vám líbí ale nejste si jisti jejím stavem?
I to se často může stát, na trhy se někdy objeví zajímavé objekty k prodeji za ještě zajímavější cenu, ovšem laik může snadno naletět. Za relativně málo peněz si pak pořídí spoustu problémů a nakonec nemá kde bydlet nebo podnikat. Nenechte se napálit, nejste-li zrovna odborníkem na statiku a příbuzné stavební obory, přizvěte k prohlídce odborníka a nechte ho objekt zkontrolovat. Přesně tyto služby provádí inspektor nemovitosti. Ten kromě inspekce nemovitosti, na základě které písemně vyhodnotí stav budovy, může také vypracovat chybějící PENB. V případě nalezených nedostatků může navrhnout postup náprav a vy tak získáte představu o budoucích nákladech na nutné opravy. „Můžete tak ušetřit nemalé peníze a problémy.“ potvrzuje inspektor nemovitosti pro oblast Praha a Mělník Ing. Jiří Čížek.