S podzimem sezóna pro sluneční brýle nekončí, buďte trendy i v zimě!

0
1190

Rozbily se vám vaše oblíbené sluneční brýle a s nákupem nových chcete počkat až na příští léto? Přece si nemyslíte, že příště uvidíte sluníčko až v letních měsících. S koupí kvalitních slunečních brýlí rozhodně neotálejte, měl by je totiž vlastnit každý z nás, nejen vyznavači posledních módních trendů. Sluneční brýle totiž nemají sloužit pouze jako módní doplněk, ale mají především chránit lidské oko před poškozením UV zářením.

Jak vybrat ty správné?

Při výběru vhodných slunečních brýlí se nejprve zaměřte sluneční filtr. V dnešní době má dostačující UV filtr většina prodávaných brýlí, ale záleží na jeho kategorii, tedy propustnosti světla. Brýle vybírejte dle toho, kdy je budete nejčastěji využívat, pokud je budete nosit jen při extrémních podmínkách, tedy v létě u moře a v zimě na horách při sněhové pokrývce, pak určitě volte vyšší stupeň ochrany, tedy obvykle tmavší skla. Jsou-li pro vás ale sluneční brýle spíše doplňkem a jejich nošení je vám příjemné při denním nošení, pak můžete zvolit i nižší kategorii ochrany.

Pozor, kategorie nemusí být jednotné!

Bohužel neexistuje jednotné značení, které by určovalo přesný stupeň ochrany. Číslování je nejčastěji umístěno na nožičce brýlí a někdy bývá k brýlím přiložen i štítek s číslováním jednotlivých stupňů UV ochrany. V praxi to znamená, že dvoje brýle s číslem 4 mohou mít zcela jiné propustnost světla. U všech ale platí, že čím vyšší číslo tím vyšší ochrana.

Kde brýle koupit?

Sluneční brýle dnes můžete koupit doslova na každém rohu, záleží tedy, co od brýlí očekáváte. Brýle koupené v trafice jistě dobře poslouží po cestě z práce domů a možná i přežijí jednu dovolenou u moře. Hledáte-li kvalitu a chcete mít jistotu, že vám brýle budou sedět a vaše oči budou v bezpečí, pak se vyplatí investovat trochu více.

Co si budeme namlouvat, kvalita je znát na první pohled. Srovnávat kvalitní sluneční brýle SPY či jiné značky s těmi z drogerie je jako srovnávat Trabant a Mercedes. Do nedalekého cíle vás jistě dovezou oba, ale kvalitu svezení srovnávat asi nebudete. U značkových brýlí můžete očekávat nejen poradenství, odpadne vám tedy starost se správným výběrem, ale také získáte servis, který vám u brýlí z rohu ulice nikdo neposkytne.