Co na podlahu – olej nebo lazuru na dřevo?

0
1392

Připadají Vám dřevěné povrchy ve Vaší domácnosti opotřebované, barva vybledlá a o nějakém lesku nemůže být ani řeč? Je nejvhodnější čas začít s úpravami, které dřevu opět dodají jeho původní vzhled a kvalitu.

Dřevěné povrchy je vhodné udržovat průběžně, aby nedošlo k jejich přílišnému poškození. Existuje řada způsobů a postupů, jak dřevo ošetřovat, ale nejdříve bychom měli mít alespoň základní přehled o produktech, které lze k ošetření využít. Mezi ty nejznámější patří oleje na dřevo a různé lazury. Jaký je však rozdíl v jejich použití?

Dřevěné povrchy v interiéru

V interiéru nalezneme řadu povrchů, které bychom měli udržovat a ty dřevěné nejsou výjimkou. Péče o podlahy a nábytek by měla být samozřejmostí. Pokud máme dřevěné okenní rámy, neměli bychom zapomenout ani na ně. Dřevo lze ošetřovat jednak olejovými nátěry, ale také lazurami, které jsou pro dřevo určeny.

Podstatný rozdíl je například v době schnutí. Olejové nátěry schnou mnohem déle než lazurové. Ať už se rozhodnete tak či onak, všechny typy jsou vyvinuty tak, aby odpuzovali vodu a jsou zdravotně nezávadné. Pro vnitřní použití jsou lepší oleje na dřevo. Jelikož se neodlupují, lze je použít i na kuchyňské pracovní desky či dětské hračky.

Podlahy však může být výhodnější ošetřit lazurou na dřevo, jelikož je daleko odolnější a dokáže dřevo mnohem více ochránit. A přeci jen podlaha je velmi namáhána, a to každý den.

 

Ošetřování dřeva ve venkovních prostorech

Dřevo se vyskytuje v interiéru i v exteriéru. Jeho péči bychom měli věnovat řádnou pozornost, a to obzvlášť v exteriéru, kde je vystavena řadě různých povětrnostních podmínek od výkyvů teplot po déšť a mráz. Nejčastěji se v exteriérech ošetřují terasy, přístřešky, dveře či okenní rámy.

Zde je lepší použít lazury na dřevo, které poskytnou dřevu v exteriéru daleko větší ochranu proti nepříznivým vlivům. Ochrání ho samozřejmě proti vodě, plísním či škůdcům.  Po jejich použití se na dřevě objeví ochranný film, který je potřeba po určité době obnovovat.

Dřevo samozřejmě neztrácí svou přirozenou schopnost dýchat. Použití se liší kus od kusu, ale obecně platí, že lazury daleko rychleji schnou než oleje. I když jsou lazury obecně průhledné, lze je pořídit v různých odstínech dřeva.

Než začneme dřevo ošetřovat

Ještě před samotnou prací je důležité pečlivě si vybrat produkt, který chceme použít. Vyplatí se investovat do kvalitních výrobků, které budou vhodně chránit veškeré dřevěné plochy ve Vašem interiéru i exteriéru. Pak již jen stačí dřevěné plochy řádně očistit a můžeme se pustit do práce.

Pokud se rozhodneme pro nanášení více nátěrů, je nutné počkat na úplné zaschnutí. To se produkt od produktu liší. Obecně platí, že olejové nátěry schnou déle. Nátěr bychom měli pravidelně, po určitě době, obnovovat, aby se nám dřevo zbytečně neničilo.

Nedostatečná ochrana je nejčastěji vidět na dřevěných podlahách, kde je film “ošoupaný”. Zde je tedy nutné prostor pravidelně ošetřovat.

Zakoupení prostředků na ochranu dřeva

Prodejců je na trhu skutečně mnoho, ale abyste měli jistotu, že si pořídíte kvalitní nátěry, můžete vyzkoušet oleje-Osmo.cz. Internetový obchod, kde naleznete veškeré kvalitní přípravky pro vhodné ošetření Vašich dřevěných povrchů.

Naleznete zde oleje na dřevo, ale také lazury na dřevo či mnoho dalších produktů, které zajisté v domácnosti plně využijete.