Jak pečovat o neoprenový oblek a další vybavení

0
1200

Péče o neoprenové obleky a jejich ochrana před poškozením a údržba je do značné míry pro většinu neoprenového oblečení stejná a stále se opakuje. Tento článek vás seznámí s péčí o oblečení z neoprenu a dalším vybavením z lykry.

Po skladování

Pokud vytáhnete svůj neoprenový oblek a další doplňky z míst, kde byly uloženy, měli byste zkontrolovat povrch neoprenu na případné nové dírky nebo rozjíždění švů. Pokud se bude jednat o drobnější věci, můžete opravu zajistit jednoduše použitím lepidla na neopren. Při používání lepidla dodržujte přesně pokyny a bezpečnostní opatření od výrobce.

Jakékoliv větší otvory obecně znamenají, že vás čeká nákup nového neoprenu. Neopren je z materiálu na bázi kaučuku, který se s obecnou vírou věkem zmenšuje a má tendenci měnit svůj tvar, stejně jako naše tělo. Neopreny pak mohou být i tvarově přizpůsobeny např. dámské neopreny nebo dětské neopreny.

Zmenšování neoprenového obleku způsobené stářím může pak způsobit problémy s oběhovým systémem a srdečním rytmem. Naopak volná místa v neoprenu pak neumožní správnou tepelnou izolaci, čímž se vytrácí jedna z hlavních výhod neoprenu.

Péče o neopren před cestou

Při přepravě neoprenu byste ho neměli skládat, protože to může způsobit trvalé záhyby neoprenového materiálu. Následkem je pak snížení tepelné izolace neoprenového obleku. Nejlepší je neopren začít rolovat od kotníků až po oblast krku. Pokud má neopren dlouhé rukávy, můžete je uložit při rolování přes hrudník. V případě dvoudílného obleku rolujete samostatně. Následně neopren uschovejte ideálně v tašce, která je pro neopren určena.

V průběhu používání

Neoprenový oblek je ideální díky svým izolačním vlastnostem. Ovšem díky nim není vhodné ho mít na sobě delší dobu, pokud jste mimo vodu, protože se může přehřívat. Pokud tedy neopren nepotřebujete chraňte jej před slunečním zářením tím, že jej např. zavěsíte někam do stínu, než jej budete opět potřebovat.

Po dokončení jízdy anebo když jej delší dobu nepoužíváte je třeba jej opláchnout čerstvou vodou z vodovodu. Tím zabráníte tvorbě krystalů soli, pokud jezdíte na moři. Právě tyto krystaly mohou způsobit malé dírky nebo oddělení švů, pokud se dostanou do struktury neoprenu.

Po opláchnutí jej zavěste na širokém ramínku na chladnějším místě ve stínu. Sušení neoprenu doma není úplně ideální.

Neoprenové boty, ponožky a rukavice

Při péči o neoprenové boty a další neoprenové doplňky postupujete podobně jako u neoprenového obleku. Samozřejmě s výjimkou jejich zavěšení na silnější ramínko. Neoprenové ponožky i rukavice skladujte v suchém a chladném prostředí. Boty z neoprenu není třeba nijak balit.

Neoprenové rukavice obleky i ponožky mohou být vyrobeny z různých materiálů a kombinací materiálů. Pro čištění tak dodržujte pokyny výrobce. Jakákoliv část obsahující neoprenový kaučuk v kombinaci s jiným materiálem by měla být udržována podobně jako neopreny.

Kde koupit kvalitní neopren?

Chcete nakoupit kvalitní neopren či neoprenové boty a další věci, aby vám vydržely opravdu dlouho? Vyzkoušejte značku Mystic, kterou používají profesionální jezdci po celém světě.  Kompletní modelovou řadu dámských neoprenů, pánských i dětských včetně neoprenových doplňků najdete na www.mysticstore.cz nebo přímo na Showroomu Mystic v Brně.