Jak pečovat o dubový nábytek

0
1845

Po staletí je dub oblíbeným materiálem pro konstrukci nábytku díky své síle, trvanlivosti a kráse. Dub je známý i svou zajímavou kresbou, zároveň je však porézní, takže na něm mohou lehce vzniknout skvrny. Zvlášť pokud nemá povrch ošetřen lakem či voskem na dřevo.

Pokud nemá správnou vlhkost může také schnout a popraskat. Chcete-li svůj dubový nábytek ochránit, dejte si pozor na extrémní teplotní výkyvy, vlhkost, slunce a teplo. Jak tedy pečovat o váš dubový nábytek?

Prostudujte si pokyny pro údržbu dřevěného nábytku z dubu. Vzhledem k tomu, že nábytek může být zpracován různě a také může mít různou povrchovou úpravou, je důležité si přečíst pokyny od výrobce. Pokud péče o nábytek nevyžaduje žádný zvláštní postup, postupujte podle obecných doporučení.

Nový nábytek větrejte

Pokud je váš nový nábytek teprve nedávno ošetřen olejováním /zvlášť na vnitřních plochách či vzadu/, může být použitý olej na dřevo ještě cítit. Abyste zápach minimalizovali, ponechte vytažené zásuvky či dveře, aby se olej lépe vyvětral. Možná to bude chtít i otevřít okna či použít čističku vzduchu.

V případě silnější vůně oleje ze dřeva, zvažte použití misky se sodou, bílým octem a aktivním uhlím v blízkosti nábytku. Pomůže vám to s pohlcováním pachů.

Broušení a lazura na dřevo

Jestliže je povrch vašeho nového nábytku zatím neupravený, budete muset povrch lehce obrousit. Tím povrch nábytku vyhladíte a zajistíte dobrý podklad pro použití např. lazury na dřevo. V případě lazur máte na výběr s několika možností.

  • Lazury na bázi oleje – hluboce proniknou do povrchu a vydrží
  • Lazury na bázi vody – lepší pro životní prostředí a snadněji se čistí
  • Kombinace lazury a finální barvy na dřevo – jde o kombinaci barvy a lazury

Zvažte renovaci dřevěného povrchu

Pokud je dubový nábytek již silně znečištěný nebo prostě chcete změnit jeho vzhled, bude třeba se vypořádat s dříve aplikovanými vrstvami barev a ochran. Základem je zjistit, zda je povrch ošetřen olejem na dřevo, voskem, lakem či lazurou. Podle toho pak postupujete při následném odstraňování těchto vrstev.

Při testování, který odstraňovač nátěru bude nejvhodnější si vyberte nejdřív malé místo, které není vidět. Podle výsledku pak můžete aplikovat na celý povrch nábytku.

Utěsněte povrch dubového nábytku

Pokud povrch není dobře utěsněn, tak dub velmi pravděpodobně bude absorbovat i nečistoty. Pro zajištění dobré ochrany můžete použít např. přírodní olej na dřevo Osmo nebo Woca, který se nanáší v několika vrstvách a zajistí potřebnou ochranu.

Při aplikaci jednotlivých vrstev vždy setřete po určitém čase nadbytečné množství oleje a nechte konkrétní vrstvu zaschnout. Teprve pak aplikujete další vrstvu. Olej na dřevěné povrchy se používá v pravidelných intervalech nebo tehdy, když se povrch stává šedým a ztrácí svůj vzhled.

Vyčistěte povrch

Jakmile skončíte s utěsněním povrchu, můžete jej jednoduše setřít čistou vlhkou utěrkou. Chcete-li dřevo chránit i při práci používejte měkké bavlněné tkaniny a případně i rukavice. Nepoužívejte běžné čistící prostředky pro domácnost.

Mnoho z nich může zanechat na povrchu vrstvu oleje, která se bude hromadit. Proto raději použijte kvalitní čistící prostředky pro údržbu a ochranu dřeva, dle doporučení výrobce nábytku či dle aplikovaného nátěru.

Naleštěte svůj nábytek

Pro udržení lesku a odpuzení případné vody použijte pro ošetření dřevěného nábytku vosk na dřevo nebo kvalitní leštidlo. Hydratujte alespoň jednou za měsíc, aby se zabránilo prasklinám na povrchu. Podobně můžete postupovat i pokud dubový nábytek vypadá suchý – použijte olej.

Kompletní nabídku přípravků pro péči o dřevěný nábytek a další povrchy značek Osmo a Woca, najdete na stránkách – www.plechovka-barvy.cz