Jak na péči o dřevěný nábytek

0
1306

Ochrana dřevěného nábytku

Podobné jako ostatní materiály také dřevo je nutné chránit proti poškození. Současný sortiment zahrnuje přípravky jak na pokojový nábytek, tak na dřevěné předměty umístěné ve venkovních prostorách.

K ochraně můžeme použít barvy, oleje na dřevo, vosky, impregnační prostředky či lazury. Při výběru ochranných prostředků musíme zohlednit druh a opracování materiálů a rozsah poškození.

Běžná péče

Dřevo podobně jako další přírodní materiály dýchá. Nelze jej vystavovat přímému slunečnímu záření, pokud nechceme riskovat vznik prasklin nebo změnu barvy. Dřevěný nábytek je nutné pravidelně ošetřovat. Pouze tak bude stále pěkný.

Nejjednodušší péče je o nábytek vyrobený z dřevotřísky, kterou můžeme provádět lehce namočeným nebo suchým hadříkem. Avšak použitím většího množství vody jej lze poškodit, pokud vsákne dovnitř.

Lakované a voskované druhy dřevěného nábytku se doporučuje čistit pouze suchým způsobem. Nejdříve odstraníme prachovkou prach a pak hadříkem navlhčeným v speciálním přípravku přetřeme jejich povrch.

Ten je třeba pečlivě vybrat podle druhu našeho nábytku. Některé chemikálie totiž mohou poškodit určité typy dřeva. Rozhodneme-li se použít tekuté čističe, musíme je používat v malém množství a nábytek přetírat velmi rychle.

Nežádoucí je průnik vody pod povrch, kdy může dojít k vzniku vypuklin a změně barevného odstínu.

Voskování nábytku

Poněkud náročnější formou údržby dřevěného nábytku je voskování. Tento způsob ošetření ale jemu dodá příjemný a hebký povrch. Navoskované plochy nestudí tak, jako je tomu běžné u lakovaného nábytku, a proto je vosk vhodný např. na postele nebo dětské hračky.

Na trhu lze najít nejen bezbarvý vosk na dřevo, ale nabízí se široká škála barevných odstínů. Nejdříve je nutné odstranit všechny nečistoty z nábytku. Musí být suchý a bez sebemenších zbytků špíny a mastnoty.

Poté vosk rozmícháme a rovnoměrně nanášíme tenkou vrstvu. To můžeme činit hadrem, štětcem nebo stříkací pistolí. Vosk lze použít i na již voskovaný nábytek.

Barvy na dřevo

   K údržbě dřevěného nábytku lze použít také speciální laky a barvy. Nejnáročnější je přetírání tmavých kusů na bílé a jiné světlé odstíny. Nábytek nejdříve očistíme a odmastíme. Protože se často starší nábytek udržuje pomocí různých druhů mastných leštěnek, odstraňujeme je pomocí účinných saponátů.

Po očištění jej důkladně prohlédneme. Pokud zjistíme nerovnosti např. otvory či odloupnutou barvu, povrch vybrousíme. Pak teprve štětcem nebo válečkem nanášíme barvu na dřevo.

Olejování

   Na ochranu nábytků nám slouží rovněž oleje na dřevo. Ty lze rozdělit na dvé hlavní skupiny – suché a mokré. Suché oleje se na povrch nanášejí v tekuté formě, ale pak se mění na pevnou látku. Mokré přírodní oleje jsou bez dodaných složek. Nejčastěji se setkáme s rostlinnými a minerálními druhy.

Velký výběr přírodních olejů a vosků značky Osmo najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz Barvy na dřevo Osmo se vyznačují dlouhou životností a vysokou vydatností – není potřeba tak velké množství barvy.