Péče o neopren: Buďte na něj milí

0
1394

Faktem je, že pokud nebudete mít štěstí a nebudete kitovat či surfovat na tropických plážích, budete pravděpodobně potřebovat kvalitní neoprén. Navzdory tomu, že jde o stejně důležitou součást vybavení jako je např. prkno na kiteboarding, v případě neoprenu se většinou péče nepřehání.

Váš nový kiteboard či wakeboard budete s láskou hýčkat, a přesto budete odkládat neoprenový oblek jen tak do štěrku na parkovišti nasáklý mořskou vodou. Případně jej hodíte do kufru a vyndáte až při příští session.

Už jste si někdy přečetly návod k péči o váš nový neopren? Pravděpodobně jediné, co vás zajímalo, bylo, jak sundat štítky a vyrazit hned na vodu.

Moderní neoprenové oblekyjsou neuvěřitelné. Před dvaceti lety toho moc nevydržely, špatně seděly na těle a byly náchylné k propouštění vody přes švy a zipy. Pokud jste v chladnějších podmínkách potřebovali kapuci, byla oddělená a vypadala směšně.

Neoprenové boty a rukavice byly na druhou stranu těžkopádné doplňky, které se hned naplnily vodou a trvale se pokoušely uniknout z konců rukou a nohou.

Dneska už je to jiné. Technologie pokročila a dodala mnohem teplejší, tenčí a pružnější neopreny včetně rozlišení na dámské neopreny a dětské. Už jsou opravdu druhou kůži, což velmi usnadňuje jízdu na prkně i ve studených vlnách, což byl dříve limitující faktor.

Samozřejmě také najdete hodně názorů na to, jak pečovat o váš neopren, pokud tuto frázi vypíšete do vyhledávače. I my pro vás máme několik cenný rad, které vám pomohou zvýšit životnost vašeho neoprenu na kiteboarding a další vodní sporty.

Zajistěte si dostatečně velkou plastovou krabici, kam dáte své neoprenové oblečení při odchodu z pláže. Můžete v něm také zůstat, aby se do neoprenu zbytečně nedostal asfalt, štěrk nebo písek. Po návratu domů plastový box použijte jako vanu, kde neoprenový oblek vymácháte v čisté vodě. Pro vypláchnutí použijte studenou vodu, nikdy ne horkou. Horká voda snižuje v průběhu času jeho flexibilitu.

Pokud používáte neoprén u moře, je opláchnutí čerstvou chladnou vodou velmi důležité, protože slaná voda není pro neopren ideální. Co je ještě důležitější šetříte i zipy a lepené či šité části neoprenu, které se v průběhu času opotřebovávají.

Po opláchnutí jej zavěste tak, aby mohl odkapávat. Můžete použít zábradlí nebo klasický sušák na prádlo, vždy však musí rukavice i nohavice viset dolů.

Nepoužívejte zavěšení na věšák klasickým způsobem, protože váha mokrého neoprenu může protáhnout ramena a taky to v noci nevypadá příliš dobře – tvar lidského těla visící ve vaší koupelně či na zahradě:)

Všechny štítky, kterými je vybaven neopren vám řeknou, že ho nemáte vystavovat přímému slunečnímu světlu, protože ultrafialové záření má vliv na stárnutí neoprenu. Ideální je nějaké větrné místo ve stínu. Pokud už musíte sušit na slunci, ihned jak proschne ho schovejte, aby se na slunci zbytečně negriloval.

Snažte se nezapomínat své neoprenové oblečení v kufru vašeho auta po několik týdnů, zvlášť v létě, kdy jsou auta od slunce extrémně zahřátá. Je to stejné jako s domácími mazlíčky, ty taky v autě nenecháváte.

Na spoustě diskuzních fór pro kitery vám doporučí použít speciální čistící prostředek na neopreny, ale ve skutečnosti, pokud váš neopren začne zapáchat, můžete použít při oplachování dětský šampon a následně opláchnout čistou vodou.

Dalším faktem je to, že neoprenové boty budou časem cítit a existuje jen velmi málo věcí, které se s tím dají dělat.

Pokud ukládáte svůj neopren a další neoprenové oblečení na zimu, důkladně vše vypláchněte, nechte vyschnout a následně zavěste na dostatečně velkém ramínku. Většinou je při nákupu neoprenu jeho součástí. V každém případě platí, jak se postaráte o své neoprenové oblečení, tak se postará ono o vás.

Velký výběr neoprenů Mystic – pánských, dámských i dětských najdete na Mysticstore.cz