Neopreny nejsou pouze na potápění

0
1219

Neopreny jsou neopominutelnou součástí výbavy potápěčů, pokročilé technologie však nalezly uplatnění i u celé řady jiných vodních sportů. Kde všude se s neopreny můžete setkat a jak se zorientovat v široké nabídce?

Nejdůležitější úkol neoprenu a správná tloušťka

Neopren plní tři základní funkce: Brání kůži před odřením, pomáhá udržovat sportovce v teple a chrání taktéž před slunečními paprsky. I když se vám tak bude zdát, že by vám neopren s krátkými rukávy a nohavicemi mohl stačit, pamatujte na to, že ve vodě rychle prostydnete.

Když si navíc uvědomíte i působení větru, dává smysl nákup varianty s rukávy a nohavicemi dlouhými a její nošení v teplotách překračujících 20 °C.

S tím souvisí rozdělení neoprenů dle tloušťky od zhruba 2,5 mm do 6 mm. Tloušťka materiálu určuje podmínky, do kterých máte neopren nosit. Čím silnější je, tím lépe vás bude chránit před chladem. Neopreny o tloušťce 5 mm proto můžete oblékat i v zimním období.

Co byste měli vědět o materiálech

Než vyrazíte do obchodu, seznámit byste se měli i s používanými materiály. Takzvaný kašírový neopren je ten, který na sobě má úpletovou textilii. Hlavním smyslem jeho využití je ochrana těla před zraněním.

Tyto typy jsou jednak odolnější a jednak i pružnější, proto se v nich budete mnohem snáze pohybovat. Dále se používá tzv. pogumovaný neopren. Ten má místo úpletové textilie tenkou vrstvu gumy. Lépe izoluje, na druhou stranu ale existuje větší riziko, že si ho zničíte a někde neopren prodřete.

Posledním poněkud specifickým typem je tzv. suchý oblek. Vzhledem k jeho konstrukci se v podstatě nejedná o neopren, byť k nim bývá přiřazován. Zatímco běžný neopren vodu ve slabé vrstvě propustí, dovolí tělu, aby ji ohřálo na vhodnou teplotu, a tím se udrželo v teple, suchý oblek naopak plní funkci opačnou a je zcela vodotěsný.

Dámský a pánský neopren

Také u neoprenů se setkáte s rozlišením podle pohlaví. Dámské neopreny jsou jinak střižené vzhledem k odlišnostem ženské postavy. Dělení na pánské a dámské neopreny tedy rozhodně má svůj smysl.

Správný střih je pro výběr neoprenu stejně tak mimořádně důležitý. Neopren musí sedět těsně, nesmí vám být moc volný. Jinak by se do něj dostalo příliš vody, což bude znamenat rychlé prochladnutí.

K čemu slouží pončo

Ponča vám poslouží nejen na sport, ale při jakémkoli pobytu u vody. Představují ideální doplněk vaší výbavy. Zahřejete se díky nim a oceníte je všude tam, kde se potřebujete převléct z mokrého oblečení a nemáte dostatek soukromí.

Pončo díky své dostatečné velikosti schová nepovolaným zrakům vše, co nechcete ukazovat. Zpravidla se vyrábějí z polyesteru nebo ze směsi polyesteru a bavlny, proto jsou i velmi příjemná na nošení.

Mezi nejoblíbenější značky patří například holandský výrobce Brunotti, řada sportovců rovněž nedá dopustit na pončo Mystic.

Nejen ponča Mystic a Brunotti ale i kompletní řady neoprenů Mystic najdete na stránkách www.mysticstore.cz nebo se zastavte na Showroomu Mystic v Brně či Praze.