Při každém vodním sportu se člověk dost často také pořádně vykoupe. Aby si vodní nadšenci mohli radovánek ve vodě užívat delší dobu bez omrzlin, jsou tu praktické neopreny.
Jsou nedílnou součástí vybavení sportovců a využití naleznou především při windsurfingu, kitesurfingu, paddleboardingu nebo surfingu. Před koupí neoprenu je více než vhodné vybrat správnou tloušťku, typ a v neposlední řadě také velikost.
Trocha historie
První neopreny se začaly vyrábět firmou Du Pont, již v roce 1935. Tyto ochranné obleky jsou vyrobeny ze syntetické pryže, tzv. chloroprenu. Ten zajistí skvělé izolační vlastnosti, díky plynu obsaženému v bublinkách.
Spolehlivý výrobci jsou v dnešní době schopni vytvořit neopreny odolné proti protržení, odření nebo UV záření. Použité materiály jsou dostatečně pružné, díky tomu umožní pohyb při náročných vodních sportech a mají také dlouhou životnost. Do kvalitního neoprenového obleku se tak jistě vyplatí investovat.
Výhody neoprenu
Neopreny při vodních sportech zajistí dokonalý komfort a zároveň volnost pohybu. Materiál, ze kterého se neopreny vyrábí, je v podstatě houbovitá hmota, která nasákne a zadržuje vodu.
Tato voda se dále zahřívá tělesným teplem a uvnitř neoprenu zůstává a „hřeje“. Rozhodně nepodceňujte správnou velikost tohoto obleku. Ideálně by měl příjemně přiléhat k tělu. Velmi důležité je, aby to neoprenu neteklo a voda kolem těla se nevyměňovala. Docházelo by tak pouze k ochlazování těla, ne k jeho zahřátí a udržování příjemné teploty.
Neopren by měl správně přiléhat k tělu a neomezovat v pohybu jeho nositele a vodního sportovce. U moderních neoprenů jsou kolem krku a na rukávech a nohavicích, pogumované manžety, které zabraňují případnému zatékání vody.
Druhy neoprenových obleků
Dámské i pánské neopreny dělíme na letní a zimní. Rozdíl je především v jejich tloušťce.
Letní neopreny se označují tloušťkou do 3 mm, s šitými nebo lepenými švy. Tloušťka bývá kombinovatelná s ohledem na namáhání v různých místech, kde je materiál tenčí pro snadnější pohyb.
Výrobci nabízí široký výběr například z variant s krátkými rukávy i nohavicemi, dlouhými rukávy s krátkými nohavicemi nebo také krátkými rukávy s dlouhými nohavicemi a dále dlouhými rukávy i nohavicemi. Letní neopreny jsou vhodné do vody nad 18°C.
Zimní neopreny se obvykle označují tloušťkou 4/3, 5/3 nebo také 6/4/3 a jsou částečně nebo zcela pogumované. Tyto neopreny jsou vhodné do teplot okolo 10–20 °C.
Praktické pončo k vodě
Praktickým módním doplňkem může být stylové pončo. Nejenom, že může sloužit k běžnému nošení, použít ho můžete také jako pomocníka při převlékání z mokrého oblečení, pokud zrovna v okolí není žádná převlékací kabinka.
Ponča jsou vyráběna z vysoce savého materiálu a ideálně poslouží také jako ručník. Pokud na sobě máte jen plavky, je pončo ideální na zahřátí. Využít můžete i praktickou kapuci a zima už na vás nebude moct. Pončo je také možné jednoduše obléknout přes neopren.
Víte, kde nakoupíte kvalitní neopren i pončo za dobrou cenu? Na stránce www.mysticstore.cz nebo se zastavte na našem Showroomu Mystic v Brně.