Nemoci s čísly, aneb co víte o páté a šesté nemoci?

0
1067

Děti a nemoci – velmi často probírané téma, o které se zajímají nejen maminky. Snad žádná milující máma si nepřeje, aby bylo její dítko marod. Jakmile je totiž dítě nemocné, trpí nejen ono samo, ale logicky i jeho rodiče, kteří s ním jeho trápení prožívají a trpí společně s ním. Pravda je taková, že nemocem se nevyhne většina dětí a rodiče na ně musí být připraveni. Dnes si společně představíme dvě nemoci, které si v názvu nesou číslovku a jsou pro mnohé maminky i tatínky jednou velkou neznámou.

Pátá nemoc

První nemoc, o které si dnes něco málo řekneme, se jmenuje pátá – latinsky pak erythema infectiosum. Původcem nemoci je parvovirus B19 a nejčastěji se vyskytuje v období podzimu a zimy. Pátá nemoc se projevuje zarudnutím tváří a oblasti okolo nosu. Dítka vypadají, jako by měly na tvářích motýly – možná i proto se páté nemoci často přezdívá motýlí, právě pro tvar zarudnutí na obličeji. Obvykle se nemoc obejde bez teplot, ale není to pravidlem. Mohou se objevit horečky. Inkubační doma nemoci trvá zpravidla jeden až tři týdny, pacient je nakažlivý už týden před propuknutím prvních příznaků.

Šestá nemoc

Šestá nemoc je docela častá a nejčastěji postihuje především malé děti. Na začátku se šestá nemoc projeví vysokou teplotou, která přechází v horečku – až kolem 40°C. Postupně se k ní přidá zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových mízních uzlin. Několik dní na to se na tělíčku dítěte objeví jemná vyrážka, která bude mít narůžovělou barvu a bude se postupně šířit do oblasti krku, trupu, břicha a končetin. Inkubační doba šesté nemoci se pohybuje v rozmezí od pěti do 14 dní a zpravidla děti potrápí s příchodem jara.