Nejedna jazykovka v Brně nabízí kurzy němčiny, a to jak pro zájemce, kteří se studiem teprve začínají nebo pro pokročilé, kteří svou znalost jazyka potřebují pouze vypilovat a oprášit.
Proč však, uvažuješ-li o studiu dalšího jazyka, nezapomenout zvážit taky právě němčinu? Jazyková škola Brno PELICAN Ti dnes ukáže, proč stojí za to dát němčině šanci!
Pár faktů pro nefilology
Ať už jsi germanista nebo ne, máme tady pro Tebe pár faktů, které se hodí vědět.
Když se řekne německý jazyk, valná většina z nás si představí rozlehlé Německo, October fest, pivo a auta BMW. Pojďme si však dnes němčinu přiblížit konkrétněji. Důvodem navštěvovat jazykové kurzy němčiny Brno může být však i to, že na světě v současné době mluví tímto jazykem více než 200 milionů lidí, kdy minimálně pro polovinu z nich je němčina rodným jazykem.
To z němčiny dělá jeden z hlavním evropských jazyků a tímto jazykem se dorozumíš taky třeba v Belgii, Švýcarsku, Lichtenštejnsku nebo v Nizozemí. V celosvětovém žebříčku je pak němčina na krásném 11. místě!
Když už jsme u možností studia němčiny, jazykovka PELICAN jako jedna z mála (ne-li jediná) letos otevřela studijní program s názvem pomaturitní studium němčiny a skvělá zpráva je, že můžeš začít i od února – tedy druhého pololetí. A vůbec nevadí, že nemáš zrovna po maturitě! Naopak, jestliže si mezi prací najdeš každý všední den čas na 4 vyučovací hodiny, můžeš se jazyku věnovat intenzivně a během půl roku dosáhnout svých výsledků z nuly na sto. Tedy, ehm – z nuly až ke státní jazykové zkoušce!
Ein Bier, bitte!
Časté užívání trpného rodu, podstatná Jména psaná velkými počátečními Písmeny a taky #dlouháslovavznikajícískládáním, tak by se dala němčina krátce charakterizovat. Nejdůležitějšími prvky vývoje němčiny byl kontakt s okolními státy a jejich jazyky. Takto byla němčina „nakažena“ zejména angličtinou, latinou a v neposlední řadě – češtinou.
Ano, právě čeština němčinu nejvíce ovlivnila, ač se tomu mnoho německých radikálních vlastenců a „rádobyjazykovědců“ poměrně brání. Argumentují tím, že bohemismy v němčině žádné neexistují, nýbrž že jde o germanismy v češtině. Milí jazykovědci, my, hrdí Češi, znalí naší historie i historie našeho krásného jazyka, se však těmto tvrzením můžeme jen smát.
„V tej cimře byl takej hic, že kdyby tam nějaké hastrman strčil haxnu, zbyl by mu z ní sotva kýbl sulce.“
Tato věta, pocházející z poloviny dvanáctého století, nechť je nám pro všechny škarohlídy na češtinu důkazem. Můžeme v ní totiž najít hned několik slov, která později přešla do němčiny, ať už je to cimra, hastrman nebo hic!
Takže si to shrneme ještě jednou, proč kurz němčiny nebo pomaturitní studiumněmčiny? Velké množství mluvčích tohoto jazyka. Příbuznost s angličtinou, takže je snadná k naučení, jestli tedy ovládáš angličtinu! Mnoho známých literárních děl v tomto jazyce – no jen řekni, kdo by si nechtěl přečíst Schillera v originále?! Jo a jestli to nevíš, tak sousedíme se dvěma státy, ve kterých se mluví německy, což se může, při překročení hranic (či zákona) jejich směrem, dost hodit!
A další dobrá zpráva je, že se nám blíží jaro. Slunce do nás bude opírat své paprsky čím dál intenzivněji a čím dál častěji. Ano, leden je nejlepším měsícem pro nová předsevzetí. Ale až v období, kdy nás za okny probouzejí první jarní ptáci a dny se pomalu začínají prodlužovat, cítíme ten příval nové energie. Energie, kterou můžeme využít a pustit se do nových věcí. Třeba právě do studia němčiny! Tak se budeme těšit na viděnou!
Tvůj PELICAN