Nejslavnější konspirační teorie – jsou pravdivé?

0
1214

Každý z nás se s nimi někdy setkal. Některé zní pravděpodobně, jiné jsou jen těžko uvěřitelné. Řeč je o tzv. konspiračních teoriích neboli teoriích spiknutí. Velmi zneklidňujícím dojmem působí skutečnost, že mnoho teorií spiknutí se časem ukázalo jako pravdivé. Zajímá vás, jaké pikle proti nám zřejmě kují mocní tohoto světa? Představíme vám nejslavnější konspirační teorie současnosti. Možná jde o nepravdivá tvrzení, ale co když je na nich kousek pravdy? Posuďte sami. Zajímavým znakem konspiračních teorií je častá spojitost s USA.

Facebook je dílem CIA

Pokud patříte k nadšeným uživatelům sociálních sítí, tak vás tato konspirační teorie dost vyděsí. Někteří konspirační teoretici došli k závěru, že Facebook vytvořila CIA. Tajné služby se tak snadno dostanou k osobním informacím milionů lidí.

Za vznikem Islámského státu stojí USA

Islámský stát je prý dílem USA, které chtějí profitovat z oslabení Libanonu a vyvolání nestability v této oblasti. Konspirační teoretici své tvrzení podkládají údajnými výňatky z knihy Hillary Clintonové. Vznik této teorie spiknutí má kořeny v reálné americké podpoře militantních a gerilových skupin v minulosti (např. v Afganistánu).

Imigraci do Evropy řídí USA

Vlny imigrace do Evropy prý centrálně řídí USA. Důvodem je snaha o rozvrácení Evropy a snadnému nastolení totalitního režimu. Do spiknutí mají být údajně zapojeny významné a bohaté americké rodiny Rothschildů a Rockefellerů.

Velký bratr nás sleduje

Přestože americký program LifeLog na sledování lidí byl přerušen, údajně je tomu jinak. Konspirační teoretici tvrdí, že shromažďování informací o soukromí všech lidí ze strany americké vlády neskončilo. Celé to připomíná Orwellův román 1984 a jeho nechvalně proslulého Velkého bratra. Britskou obdobou LifeLogu má být Interception Modernisation Programme.

Prasečí chřipka má snížit světovou populaci

Řada konspiračních teorií je spojena s různými chorobami. Patří k nim i prasečí neboli mexická chřipka. Zastánci teorií spiknutí tvrdí, že prasečí chřipka a očkování proti ní byly vyvinuty američtí vědci za účelem snížení světové populace. Chřipková mutace H1N1 má být údajně vylepšenou verzí viru španělské chřipky, který si v letech 1918–1920 vyžádal kolem 100 milionů obětí.

11. září nedošlo k teroristickým útokům

Podle příznivců konspiračních teorií nešlo 11. září 2001 o teroristické útoky organizované Al-Káidou. Mnozí dodnes považují události z 11. září za řízené americkou vládou. Kupříkladu ke zhroucení budov Světového obchodního centra došlo nikoliv v důsledku nárazu unesených letadel, ale řízenou demolicí.