Neinvazivní léčba rázovou vlnou zmírňuje bolesti a urychluje hojení

0
1393

Bolesti, ať už chronické nebo způsobené nemocí či úrazem, nás dokáží pěkně potrápit. Mnohdy se díky bolestem cítíme bez energie, jsme omezeni jak ve sportovních aktivitách, tak v běžném životě. V situaci, kdy nám kvůli bolesti není do zpěvu nám může pomoci léčba rázovou vlnou. Ještě jste o ní neslyšeli? Nevadí.

Rázová vlna nebolí

Léčba rázovou vlnou není žádná novinka. Používá se už od roku 1980, kdy se s její pomocí rozbíjely ledvinové a žlučníkové kameny. Dnes je její využití mnohonásobně širší a hodí se na léčbu různých typů bolestí a onemocnění. Rázová vlna je vysokoenergetická zvuková vlna, která vzniká ve chvíli, kdy má zdroj zvukových vln větší rychlost pohybu než samotný zvuk.

Jak to vlastně funguje?

Rázovou vlnu generuje přístroj, jehož hlavicí se vlna přenáší do kůže a následně do postižených míst v hlubších vrstvách. Průnik vlny zlepšuje nanesení ultrazvukového gelu. Rázová vlna proniká do hloubky 1–12 cm, podle toho, jaká koncovka přístroje se použije. Rozlišujeme dva typy vln.

  • Radiální rázová vlna – vzniká narážením projektilu uvnitř koncovky. Energie vzniklá pneumatickou silou se dále přenáší do vrchních částí vazivové a myoskeletární tkáně. Radiální vlna má rozbíhavou tendenci s tlakovými pulsy trvajícími setinu vteřiny. Hodí se pro povrchové ošetření do hloubky maximálně 6 cm. Největší účinnost má v místě, kde se hlavice dotýká tkáně.
  • Fokusovaná rázová vlna – vzniká na základě elektromagnetického principu a směřuje jen na jedno místo. Proniká do hloubky až 12 cm, proto je její použití vhodné na hluboko uložené struktury. Fokusovaná vlna vytváří výrazně kratší pulsy, které ale pronikají hlouběji a přesně cílí na postiženou oblast.

Pro maximální účinek se většinou kombinují oba typy vln. Pomoci může také využití hloubkové vibrační masáže V-Actor. S oběma typy rázových vln i s hloubkovou masáží mají velmi dobré zkušenosti v centru fyzioterapie Fyzioterra. Vymizení nebo zmírnění bolestí pociťuje po 1–2 aplikacích léčby až 80 % pacientů.

S čím může rázová vlna pomoci

Rázová vlna se využívá na široké spektrum obtíží, a to jak v pohybové nebo interní medicíně, tak v medicíně estetické. Léčba se hodí na bolesti šlach, patní ostruhy, chronické distorze kotníku nebo kolene, bolesti loktů či ramene, chronické bolesti šíje a beder, artrózu, poúrazové stavy, špatně se hojící zlomeniny kostí, poškození menisků, bolesti hlavy a krční páteře, celulitidu nebo obličejové vrásky.

Jde o velmi účinnou, neinvazivní metodu léčby

Protože je léčba rázovou vlnou neinvazivní a nevyžaduje podávání léků, jde o velmi šetrnou metodu, jak ulevit od obtíží. Účinky lze rozdělit na dvě skupiny:

  • Biologické účinky – při léčbě dochází k urychlení metabolismu. V místě aplikace se tkáň více prokrvuje, snižuje se svalové napětí a dostavuje se analgetický efekt. Rovněž se stimulují protizánětlivé procesy a aktivují buňky, které produkují kolagen a další bílkoviny. Rázová vlna podporuje i zvýšenou tvorbu kostní tkáně, což se příznivě projevuje hlavně při léčbě zlomenin.
  • Fyzikální – rázová vlna rozpouští vrchní vrstvy vápenatých usazenin, aniž by docházelo k poškození kostí.

Léčba rázovou vlnou se nedoporučuje v případě, že trpíte nádorovým onemocněním, máte virovou nebo bakteriální infekci, otevřenou ránu, poruchu srážlivosti krve nebo onemocnění jater. Rovněž těhotné ženy by neměly podstupovat léčbu v prvním trimestru a později v oblasti břicha.

Pokud vás zajímá, zda by vám léčba rázovou vlnou pomohla, využijte bezplatné konzultace v centru Fyzioterra, kde si s vámi popovídají o vašich obtížích a navrhnou vhodnou léčbu.

„Dali jsme si za úkol nejen léčit a zkvalitňovat život, ale pro zájemce o vzdělávání jsme připravili přehledné a snadno srozumitelné články o zdraví, lidském těle a nejrůznějších poruchách nejen pohybového aparátu.“  Více se dozvíte na internetových stránkách fyzioterra.cz.