Nebaví vás už práce? Možná trpíte syndromem vyhoření

0
1126

Každý občas zažije únavu a nechuť do práce. Jestliže se pocit vyčerpání stupňuje a je provázen snížením empatie a úbytkem kreativity, nemusí jít o banalitu. Pravděpodobně trpíte tzv. burn-out syndromem, který je známější pod názvem syndrom vyhoření.

Obvyklé příznaky burn-out syndromu

Mezi nejčastější příznaky syndromu vyhoření čili burn-out syndromu patří častá fyzická, psychická či mentální únava. Kromě pocitu vyčerpání se můžete rovněž setkat se ztrátou motivace, frustrací, snížením pracovní výkonnosti a zhoršením mezilidských vztahů. Součástí příznaků často bývá i nezdravý životní styl (alkohol, cigarety, nadměrné pití kávy, nezdravá strava, nedostatek spánku). Vysoká míra stresu spojená se syndromem vyhoření má dopady na zdravotní stav postiženého. Objevují se deprese, zažívací potíže a obezita nebo např. potíže se srdcem.

Kdo je nejvíc v ohrožení?

Syndromem vyhoření jsou nejvíce ohroženy osoby vykonávající tzv. pomáhající profese (např. lékaři, zdravotní sestry, ošetřovatelé, záchranáři, hasiči, sociální pracovníci či psychologové). Další ohroženou skupinu představují osoby věnující se časté komunikaci s lidmi a práci s nimi (např. manažeři, reportéři, telefonisté, učitelé a vychovatelé). Syndrom vyhoření však může postihnout také osoby vykonávající v zaměstnání monotónní činnosti. Jedná se kupříkladu o řidiče MHD, šičky či továrenské pracovníky u výrobních linek. Se syndromem vyhoření se však nemusíte setkat jen v zaměstnání. Burn-out syndrom totiž ohrožuje i jedince silně angažované v rodinném životě (osoby pečující o nemocné příbuzné a seniory či matky malých dětí).

Jak se vyhnout vyhoření? Myslete na prevenci!

Vždy je lépe problémům předcházet, než je pak řešit. Platí to i v případě syndromu vyhoření. Jestliže chcete vzniku burn-out syndromu předejít, nezapomeňte se pravidelně věnovat relaxaci, koníčkům a setkání s přáteli. Oddělte volný čas od pracovního a nepřepínejte se.

Léčba syndromu vyhoření

Pokud už vás burn-out syndrom postihl, je třeba okamžitě začít s ním bojovat. V počátečních fázích stačí zařadit do svého denního programu odpočinek a dostatek pohybové aktivity. Jakmile již syndrom vyhoření propukne v plné síle, je vhodné se obrátit na odborníka. Nejefektivněji vám pomůže psycholog či psychiatr. Velmi účinná při léčbě syndromu vyhoření je kognitivně-behaviorální terapie
a logoterapie.