Jste ve stresu a cítíte se často unavení? Chcete zlepšit svou psychickou kondici a soustředění? Vyzkoušejte meditaci! Vědci zjistili, že pravidelná meditace pomáhá zlepšovat fungování našeho mozku. Nevíte, jak se medituje a chcete si to zkusit? Poradíme vám, jak na to.

Jak začít s meditací?

Základy meditace se lze naučit v docházkovém či online kurzu. Některé jsou dokonce zdarma. Možné je i vyzkoušet náš návod na jednoduché domácí meditace. Pokud nechcete meditovat doma o samotě, tak navštivte některé meditační centrum. Alespoň jedno se nachází v každém větším městě.

Obecná doporučení

Nejprve si najděte klidné místo, kde nebudete nikým rušeni a kde se cítíte příjemně. Je třeba si zvolit i vhodný čas pro meditaci. Každému vyhovuje jiná doba, co je to pravé pro vás zjistíte postupným zkoušením. Zpočátku meditujte třeba ráno po probuzení nebo večer před spaním. Postačí meditovat 15 minut denně, postupně dobu meditace můžete prodlužovat. Meditovat lze v tichu i při poslechu meditační hudby. Pokud s meditací teprve začínáte a obáváte se rozptylování, tak je lépe meditovat v tichu. Pro navození příjemné atmosféry si můžete zapálit svíčku nebo využít aromalampu.

Návod na jednoduchou domácí meditaci

Pohodlně se usaďte nebo si lehněte a uvolněte se. Zavřete oči a snažte se očistit svou mysl od veškerých myšlenek a starostí. Zpočátku se to zdá náročné, ale postupným tréninkem bude oproštění se od rušivých myšlenek snazší. Koncentrujte se svůj dech, pozvolna se nadechujte
a vydechujte. Při výdechu si můžete představovat, že z vás vychází veškerá tíha, únava a negativní emoce. S každým nádechem vás naopak zaplavuje pozitivní energie. Meditaci ukončete kdykoliv uznáte za vhodné. Pozvolna otevřené oči a pomalu se protáhněte.

Návod na meditaci v přírodě

Meditovat nemusíte pouze v nehybné poloze, ale je to možné i při chůzi. O víkendu nebo během dovolené se vypravte na výlet do přírody. Meditovat při chůzi se doporučuje na boso, ale není to nezbytné. Samozřejmě nemůžete meditovat se zavřenýma očima, abyste se vyvarovali pádu či úrazu. Tempo chůze je pomalé a klidné. Svou pozornost zaměřte na dýchání a vnímání přírody, jejíž jste součástí. Všímejte si okolní krásy, poslouchejte zpěv ptáků. S každým nádechem do vás vstupuje nová energie, s každým výdechem z vás padá veškerá tíha.