Původní domovinou čaje matcha je Čína. Právě odtud se začal šířit do ostatních koutů světa. Matcha se šíří celým světem jako lék. Čaj matcha se šířil v práškové podobě. Právě tato forma byla považována za jeden z nejlepších způsobů, jak zachovat sílu léčivých rostlin. To, že je matcha výborným prostředkem pro léčení nejrůznějších problémů, víme dodnes. Člověk si může pomoci při vysokých horečkách, pokud chce pročistit organismus nebo cítí-li se vyčerpaný a potřebuje nasbírat novou energii. Využívá se také v případě, že chce člověk shodit nějaké to přebytečné kilo, protože urychluje spalování tuků. Na následujících řádcích se dočtete, jak je možné, že tento druh čaje má tak blahodárné účinky na lidský organismus, a které látky jsou za to zodpovědné.
Všechno začíná ve způsobu pěstování čaje matcha. Čajové lístky jsou totiž nějakou dobu před sklizní zastiňovány, což má za následek zvýšenou produkci chlorofylu. To zajistí čajovým lístkům sytě zelenou barvu. Sluneční svit se nemůže dostat k lístkům, ty se přirozeně snaží za světlem vytahovat a jejich tvar se změní. Navíc v lístkách dochází k silné produkci aminokyselin.
Ani samotná příprava nápoje není tradiční, a proto stojí za zmínku alespoň něco. Tradiční zelený čaj se louhuje a nálev se slévá. U čaje matcha tomu tak není. Čajové lístky jsou rozdrceny na jemný prášek. Dříve se lidé domnívali, že prášková konzistence si umí zachovat velké množství blahodárných látek z rostliny. Prášek je následně rozmíchán. Lístky se mírně v čaji rozpustí a člověk je vypije. Konzumentovi se do těla tak dostanou prakticky celé čajové lístky, ze kterých získá jeho tělo jen to nejlepší. Tím se do těla dostane skutečná kvalita. Pokud by se tento čaj připravoval stejně, jako jiné druhy, a to louhováním a následným sléváním, nedostal by člověk tolik potřebných látek.
V nápoji matcha jsou obsaženy velmi potřebné a důležité aminokyseliny. Především theanin, který dává nápoji svoji charakteristickou chuť. Dále pak tanin a vitamín C. Dále je v něm obsažena i zajímavá koncentrace vitamínu A, který se nachází přímo v čajových lístcích. V obyčejném zeleném čaji není možné se setkat s takovou koncentrací účinných látek, protože se přímo do těla nedostávají čajové lístky.
Antioxidanty, které jsou obsaženy v čaji matcha jsou ty nejsilnější přírodní antioxidanty. Dokonce existují i studie, které ukazují, že matcha obsahuje až sedmdesátinásobně více antioxidantů, než čerstvý pomerančový džus. Devítinásobně více karotenu, než který se nachází ve špenátu.
Tím, že jsou keře zastiňovány, vzniká vysoká koncentrace chlorofylu. Kromě toho, že dává rostlině sytě zelenou barvu, tak se ještě jedná o látku, která čistí krev. Tímto způsobem je možné upravit zásaditost krve.
Podíváme-li se podrobněji na složení čaje matcha, tak za zmínku stojí i katechiny. Jedná se o látky, které jsou pro člověka velmi blahodárné. Některé bojují proti rakovinovému onemocnění, jiné zase upravují hladinu cholesterolu v krvi. Bylo dokonce vědecky potvrzeno, že katechin snižuje hladinu nežádoucího LDL cholesterolu a naopak nelikviduje hladinu dobrého cholesterolu HDL.
Další, pozitivním účinkem katechinu je snižování krevního tlaku. To je ale možné jen za podmínky, že se čaj matcha pije minimálně jednou denně. Katechiny, které se nachází v čaji matcha brání stahování cév.