Přišli jste o zaměstnání a směřujete na úřad práce? Máme pro nepříjemnou zprávu. Jako nezaměstnaní si již tak snadno nepřivyděláte. Důvodem je senátem schválená novela zákona o zaměstnanosti, podle níž dojde k omezení přivýdělku pro osoby registrované na ÚP. Státu se nelíbí, že si až 95 % uchazečů o zaměstnání přivydělává na dohodu o provedení práce neboli DPP. Z výdělku na DPP totiž jejich zaměstnavatelům v mnoha případech nevzniká povinnost hradit za zaměstnance odvody na sociální a zdravotní pojištění. Daň z příjmu je v tomto případě srážková. Podle úředníků si lidé často na DPP přivydělávali na černo. Část odměny jim totiž byla vyplácena v hotovosti na ruku.
Přivydělat si na pracáku můžete, ale už ne na DPP!
Od 30.7. 2017 si mohou uchazeči o zaměstnání evidovaní na ÚP přivydělat jen na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo pracovní smlouvu. Možnost nekolidujícího zaměstnání na dohodu o provedení práce byla ze zákona o zaměstnanosti vyškrtnuta. Jestliže jste uzavřeli DPP před 30.7. 2017, vztahuje se na vás tříměsíční přechodné období. V této době si ještě lze na DPP přivydělat. Maximální výše přivýdělku pro nezaměstnané v evidenci ÚP činí polovinu minimální mzdy. Aktuálně jde o částku ve výši 5.500,- Kč hrubého měsíčně.
Možné řešení? Být OBZP.
Jste v evidenci ÚP a máte možnost zajímavého přivýdělku na DPP, navíc ve výši převyšující povolenou maximální odměnu? Řešením je se na dobu trvání brigády odhlásit z úřadu práce a hradit si zdravotní pojištění jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů neboli OBZP. Vyplatit se vám to může v případě, že je odměna za práci 10.000,- Kč. Do této částky z příjmu nemusíte hradit sociální a zdravotní pojištění. Nevztahuje se na vás ani povinnost podávat daňové přiznání. Dohod o provedení práce můžete uzavřít libovolné množství. Podmínkou je pouze odpracovat pro každého zaměstnavatele, s nímž dohodu uzavřete, maximálně 300 hodin za rok.