Jak na to, když chcete prodat či pronajmout nemovitost?

0
1018

Ať patříte do skupiny těch, kteří si chtějí nějakou nemovitost pronajmout či koupit nebo ji naopak chcete někomu prodat či nabídnout do pronájmu, pak určitě řešíte způsob, jak to udělat co nejvýhodněji. Jaké jsou tedy možnosti?

Realitní kancelář

Asi každého napadne na první dobrou, svěřím celé starání nějaké realitní kanceláři a budu čekat na nabídky. Neříkáme, že je to špatná volba, ovšem pokud chcete za svou nemovitost dostat nejvyšší možnou částku, pak v této variantě přijdete minimálně o peníze zaplacené na provizi zprostředkovateli. A nutno podotknout, že to nebývají zcela zanedbatelné částky. I když v obvyklých 4 procentech provize máte právní servis, u nemovitosti vyšší hodnoty to mohou být skutečně velké peníze. Jak tedy o tyto peníze nepřijít a zároveň maximalizovat svou šanci na úspěšný prodej?

Inzertní portál pro nákup, prodej a pronájem nemovitostí

Nebojte se a zkuste to sami. Některé severy nabízejí dokonce inzerci zdarma, například www.chcibezrealitky.cz se přímo zaměřuje na tuto formu inzerce. Zde můžete zcela bez poplatků inzerovat vaši nemovitost nebo můžete za mírný poplatek, využít doplňkových služeb, a rozšířit tak dosah svého inzerátu o dalších 300 navazujících stránek. Pokud se obáváte právních záležitostí spojených s prodejem či pronájmem, pak můžete využít další z bonusů a nechat si vypracovat i smluvní dokumentaci. Váš inzerát se touto cestou může dostat až ke 150 tisícům potenciálních zájemců za jediný den a to vše za zlomek ceny, kterou byste jinak uhradili realitnímu makléři.

Čeho se vyvarovat?

Na co si dát pozor, když se rozhodnete prodávat či nakupovat na vlastní pěst? V první řadě si projděte podrobně aktuální nabídku a poptávku nemovitostí na trhu, abyste stanovili správnou cenu. Při prodeji určitě není na škodu cenu trochu nadsadit, u pronájmu se spíše držte v obvyklé cenové hladině pro danou lokalitu.

Jako prodávající rozhodně nepodceňte přípravy nemovitosti k prodeji a pamatujte, že pěkné fotografie prodávají. Vyvarujte se proto místností zarovnaných věcmi na tmavých a rozmazaných fotografiích. Potřebujte, aby se lidé přišli podívat, vzbudit v nich zájem právě o vaši nemovitost. Dejte si tedy opravdu záležet a zbytečné věci z místnosti před focením odneste, postel pěkně ustelte, v koupelně naaranžujte ručníky a sundejte zbytečnosti z polic. To vše jsou malé detaily, které vám nakonec přivedou zájemce na váš práh.