Kam vyrazit na kole? Což takhle do Českého ráje?

0
38369

Patříte k vášnivým cyklistům a chcete poznat krásy naší vlasti? V tom případě vám doporučujeme podniknout cyklovýlet do Českého ráje, jednoho z nejkrásnějších koutů Česka. Jedná se o lokalitu ležící ve středním Pojizeří, která vyniká množstvím historických památek a přírodních krás. Název Český ráj dali oblasti hosté Lázní Sedmihorky v 19. století, které okouzlila tamní krajina. Za srdce Českého ráje bývá označováno město Turnov známé např. výrobou šperků z českého granátu. Významnými dominantami Českého ráje jsou četná skalní města (např. Hruboskalsko, Klokočské a Prachovské skály), hrady Valdštejn a Kost, zříceniny Frýdštejna či Trosek a mnoho dalších historických pamětihodností.

Český ráj má cyklistům co nabídnout

Oblast Českého ráje poskytuje skvělé možnosti jak pro pěší turistiku, tak pro cykloturistiku. Vzhledem k terénu lze na vyjížďky krajem doporučit spíše kolo horské než trekingové či krosové. S cyklisty se v oblasti počítá a existují zde pro speciální služby. K dispozici vám jsou půjčovny jízdních kol a cykloservisy. Ve Sportovním centru Semily si můžete zapůjčit i elektrokolo. Rovněž máte možnost využít přepravu cyklobusy. Při obtížích během jízdy oceníte síť Technické pomoci cyklistům. Jde o servisní místa, která vám poskytnou pomoc v nouzi, provedou základní servis a můžete v nich zakoupit drobné náhradní díly. Zpravidla se zároveň jedná o restaurační zařízení, takže se v nich
i občerstvíte.

Tipy na cyklovýlet

Pro rodiny s dětmi je ideální cyklovýlet z Turnova do kouzelného okolí, kde se natáčela řada pohádek. Na zřícenině hradu Frýdštejn pobývaly strašné čarodějnice z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Na Dlaskově statku v Dolánkách se odehrávala část pohádky Rumplcimprcampr. V oblasti Hruboskalska se zase natáčela pohádka Princ Bajaja. Za návštěvu s dětmi stojí také zámek Sychrov.

Středně náročné trasy najdete třeba v okolí Rovenska. Můžete se vypravit na hrad Kost a Hrubou Skálu. Náročnějším cyklistům doporučujeme např. trasu ze Semil na horu Kozákov nebo vrch Tábor.