Kam až sahá historie kurzovního sázení v ČR?

0
1136

I když historie kursového sázení v Česku nesahá tak daleko jako třeba ve Velké Británii, možná vás překvapí jak dlouho už u nás tato forma sázení existuje a co bylo na jejím počátku. Sametová revoluce přinesla naší zemi mnoho změn a pro mnohé podnikavce byla doslova zlatou bránou do světa velkého podnikání.

Vše začalo v Chuchli

Přestože si dnes většina lidí pod pojmem kurzové sázení vybaví spíše tolik oblíbené sázení na výsledky zápasů hokejových či fotbalových klubů, na počátku stály i u nás v republice koně. Možná po vzoru zakladatelů tohoto druhu sázení, pánů Prettymana a Haverse z Anglie, kteří již v roce 1635 postavili proti sobě v závodě své koně a na tento závod si vsadili. V Chuchli nedlouho po revoluci založili bookmakeři velmi známou sázkovou kancelář Fortuna, a proměnili svůj dříve ilegální byznys na velmi výnosnou formu podnikání. Od té doby dosahují ročně tržby z kurzovního sázení neuvěřitelných 12 miliard.

Vsadit si můžete téměř na cokoliv

Kurzové sázky už se ale dávno neomezují pouze na koňské dostihy. Poslední roky je stále více oblíbené sázení na další sportovní odvětví. Doslova žně zažívají sázkové kanceláře v období mistrovství světa nebo po čas olympiád. Lidi láká vidina vyšších zisků i z relativně malých vsazených částek, a navíc adrenalin při sledování jednotlivých sportovních utkání.

Dnes už také on-line

S nástupem a rozmachem internetu zaznamenal i svět kurzového sázení velké změny. Stal se ze dne na den ještě více dostupný, když v roce 1994 schválili dva Karibské ostrovy zákon, díky kterému bylo možné založit na jejich území internetové sázkové kanceláře. Po dlouhých letech dostaly podobnou šanci i české sázkové kanceláře, a to na začátku letošního roku. Právě od té doby je možné sázet přes internet i u místních sázkových kanceláří. Vláda si od tohoto kroku slibuje zejména snazší kontrolu nad touto formou hazardu, rsp. daňových úniků se sázením spojených.

Rozhodně nelze doporučit kurzové sázky jako pravidelný zdroj příjmů, závislost na tomto hazardu je stejně nebezpečná jako každá jiná, ale určitě se může stát příjemným zpestřením při sledování některého z rozhodujících zápasů sezóny vašeho oblíbeného týmu.