Jazykové pobyty v zahraničí – nejefektivnější způsob, jak se naučit cizí jazyk

0
1769

Touha znát některý z cizích jazyků či hned několik z nich provází celoživotně mnoho z nás. Nepodařilo-li se tak nám, často myslíme na své děti a hledáme cesty, jak jim dopomoci k dobré znalosti cizích jazyků, a rozšířili jsme jim tak možnosti pozdějšího uplatnění. Výuka cizích jazyků na školách je již mnoho let běžnou součástí rozvrhu už od prvních tříd základních škol. I v některých mateřských školkách se dnes jazykům věnují, aby se s nimi děti seznámily ještě ve věku, kdy jejich mozek nasává veškeré informace jako houba. Otázkou ovšem je, jak moc jsou všechny tyto školní metody dlouhodobě účinné.

Jen škola obvykle nestačí

I když je na některých školách úroveň výuky jazyků vysoká, ve většině případů tomu tak není. Děti často vycházejí ze základních škol s relativně dobrou slovní zásobou, ovšem sestavit běžnou větu jim dělá obvykle problém. Učitelé s dětmi vynechávají konverzaci, většinou z důvodů svých nedostatečných znalostí, což je pro děti zásadní překážkou v rozvoji jazykových schopností. Řešení ale existuje. Můžete dítěti platit soukromé lekce angličtiny, ideálně s rodilým mluvčím nebo svou pozornost zaměřit na jazykové kurzy v zahraničí. Ty mohou totiž mít podobu letního kempu, kam můžete dítě poslat místo tábora. Tato varianta je dostupná až pro děti starší třinácti let, ale do té doby lze absenci kvalitní jazykové výuky řešit právě formou konverzačních hodin či kurzů pro menší děti.

Myslete i na sebe

Jazykové kurzy v zahraničí mohou mít i dlouhodobější pobytovou formu. Ideální jsou například pro studenty, kteří ukončí střední školu a jsou nerozhodní ohledně vysoké školy. Jazykové pobyty v zahraničí jim tak mohou poskytnout nadstandardní jazykové znalosti a zároveň i čas na rozmyšlenou. Ideální je u těchto jazykových pobytů ubytování u místních rodin, ta je dalším zdrojem komunikace v cizím jazyce a donutí studenta mluvit.

Pomoci svým dětem je jistě krásné a ušlechtilé, ale myslete i na sebe. S jazykem můžete začít v kterémkoliv věku, takže žádné výmluvy. Jazykové kurzy v zahraničí mají co nabídnout i dospělým a věřte, že zejména v pozdějším věku je tento způsob, jak se naučit cizí jazyk, nejefektivnější a také nejrychlejší. Několikatýdenní jazykový pobyt v zahraničí vám obvykle dá několikanásobně více znalostí než roční večerní kurz cizího jazyka v jazykové škole doma. Nebojte se tak prolomit mnohaleté mlčení a vyrazte za dobrodružstvím do cizí země, bez ohledu na věk a vaše jazykové znalosti.