Jaký wakeboard je pro vás ten pravý?

0
1397

Pojďme se podívat na tři základní verze wakeboardových prken:

Wakeboard za loď

Asi největší kategorií jsou wakeboardy určené k jízdě za lodí. Waková prkna můžete v některých případech použít i pro jízdu na vleku ve wake parku. Ovšem v tomto případě budete pravděpodobně muset odstranit ploutve a jelikož nezvládají tak dobře opotřebení při jízdě po překážkách tak se i některým vyhnout.

Čím se tedy liší lodní wakeboardy od prken určených pro wake park?

Hlavním rozdílem bude pružnost a tuhost. Wake za loď je navržen tak, aby byl méně pružný, aby vám dodal větší podporu při odrazech na vlnách. Zároveň dokáží lépe pohlcovat i drsnější přistání na hladině. V případě wakeboardů za loď si také můžete zpravidla vybírat z více různých tvarů ploutví.

Wakeboardy do wake parku

Wakeboard je konstruován speciálně pro tažení na lanu, různé překážky na dráze a kickery. Jasným rozdílem mezi dříve uvedenými waky na loď je pružnost. Wake parkové boardy jsou na špičce i konci mnohem více ohebné, což se vám při jízdě po dráze bude hodit.

Samozřejmě absorbují i ploché dopady na hladinu. Další velký rozdíl je základ. Wakeboard je podstatně odolnější, aby zvládnul jízdu proti překážkám při tažení po dráze wake parku. Většina wakeboardů do kabelového parku by měla být bez ploutví. Pak ovšem očekávejte menší trakci než při jízdě s ploutvemi.

Hybridní nebo all terrain wakeboard

Jestliže dělíte při wakeboardingu svůj čas mezi jízdou za člunem a wake parky, bude pro vás hybridní wakeboard ten pravý. Získáte to nejlepší z obou světů v jednom prkně. Boardy na wake jsou navrženy tak, aby více odolné na špičce a ocasu a méně ve střední části.

Většina hybridních wakeboardů bude mít základní konstrukci, která však bude odolnější než u prken za člun. Má odnímatelné ploutve, které doporučujeme při jízdě ve wake parku sundat.

Nyní již máte představu o třech základních typech wakeboardů a dále se podíváme na jejich výběr.

Vybíráme wakeboard podle výšky a hmotnosti

Dobrým způsobem, jak zlepšovat své schopnosti na wakeboardingu, je vybrat si takovou velikost wakeboardu, který bude ideální pro váš tělesný typ. Při výběru nejlepší velikosti wakeboardu existuje několik klíčových prvků: výška a hmotnost.

Faktor hmotnosti

Asi nejjednodušší při hledání správné velikosti waku jsou specifikace přímo od výrobce. Ty jsou často k dispozici na jejich webových stránkách nebo přímo na štítku wakeboardu. Většina výrobců se spoléhá pouze na váhu.

Použití váhy jako jediného parametru při výběru by bylo v pořádku, pokud by každá lidská bytost byla stejně stavěná. Právě když se přidá i faktor výška už nemusí doporučené velikosti od výrobce odpovídat.

Faktor výšky

Výška je stejně důležitá při výběru správné velikosti waku jako hmotnost. Mnozí to popírají s tím, že váha má vliv na to, zda zůstanete nad vodou. Vzpomeňte si na hodiny fyziky a zákony gravitace. Ano při jízdě na wakeboardu potřebujete i rovnováhu. A jaký účinek má výška na rovnováhu?

Vezměte si např. doporučenou velikost wakeboardů – X je založeno na vaší hmotnosti Y. Nicméně pokud jste vzhledem k vaší hmotnosti neobvykle vysocí, pak vám volba delšího prkna se širším vázáním umožňuje zaujmout širší postoj dle vaší výšky. Díky tomu si při jízdě zajistíte mnohem větší vodorovnou stabilitu a celkově větší rovnováhu.

Délka wakeboardu

Délka může být kratší nebo delší dle typu vaší postavy. Pokud jste nižší než průměr, pokud jde o doporučenou váhu, měla by mít vaše váha při rozhodování přednost. Nemusí to vždy platit pro všechny jezdce, ale v každém případě to zpříjemní vaši jízdu.

Wakeboard pro více jezdců

Pro různé tvary wakeboardů platí různé pokyny. Nicméně pokud bude daný wakeboard používat více jezdců, jeho výběr založte na váze nejtěžšího jezdce. Větší wake je také širší, což vám poskytne i měkčí přistání.

Chcete si vybrat z těch nejkvalitnějších wakeboardů? Navštivte stránku www.mysticstore.cz kde najdete značkové wakeboardy Brunotti nebo Propulsion ve špičkové kvalitě, včetně vázání a dalších doplňků. Jestliže dáváte přednost vše si osahat, zastavte se na našem Showroomu Mystic Brno na Svatoplukově 24.