Jak si užít jízdu na kole i v zimě?

0
1519

Mnoho cyklistů svoje kolo na zimní sezónu schovává do sklepa či garáže. Pokud si však nedokážete život bez jízdy na svém milovaném vehiklu představit, máme pro vás několik rad, jak si užít jízdu i v zimní sezóně.

Proč vůbec jezdit na kole i v zimě? Samozřejmě se jedná o skvělé cvičení, vyhnete se dopravním zácpám a ušetříte peníze za MHD nebo benzín. Jízda přes čerstvě zasněženou krajinu je navíc opravdu krásný zážitek. Zimní cyklistika s sebou ale nese i řadu rizik, která je nutno minimalizovat.

Především není dobré přeceňovat svoje schopnosti. Nemusíte hned používat kolo k veškeré dopravě. Stačí začít postupně a opravdu zlehka krok po kroku zvyšovat své jezdecké sebevědomí. Pokud to počasí dovolí, vyjeďte jednou za dva tři dny. Ve zbytku času, nebo při opravdu vážných kalamitách, používejte MHD nebo jiný způsob dopravy.

Pokud už vyrazíte do ulic a na silnice, určitě před tím své kolo pořádně zkontrolujte. Kontrola a údržba kola je zásadní vždy, v zimě to ale platí dvojnásob. Špatný stav plášťů nebo brzd vám může nadělit krušné chvilky.

Co se týče plášťů – zvolte dezén, který si dobře poradí s mokrým a namrzlým povrchem. Na rozdíl od řidičů aut tak sice nemusíte činit ze zákona, přesto je to určitě dobrý nápad. Stejně tak svoje kolo vybavte blatníky a kvalitními světly.

Samozřejmě nezapomeňte na pořádné oblečení a „palivo“. V teple a suchu vás udrží nepromokavé bundy a termoprádlo. Oblečte se zhruba tak, aby vám před jízdou byla mírně zima. Při jízdě se totiž velice rychle zahřejete. Kdybyste to s vrstvami přehnali, zbytečně byste se přehřívali. V tomto případě se skvěle hodí již zmíněné termoprádlo, které vás udrží v optimálním tepelném komfortu.

Energii vám dodá vydatná strava, bohatá na bílkoviny. Neodbývejte se, odneslo by to vaše zdraví, a to máme přece jen jedno. Taky nezapomeňte na pravidelný přísun tekutin. Potřeba pitného režimu sice není tak zásadní jako v letních měsících, o to je však záludnější. I v zimě se budete v sedle hodně potit, tak svůj deficit vody vždy řádně doplňte.