Česká republika se může pochlubit smutným světovým prvenstvím. Ve výskytu karcinomu tlustého střeva a konečníku se už mnoho let držíme na předních příčkách. Přestože se situace pozvolna zlepšuje, nepřestává být stav alarmující. Onemocnění bývá každoročně diagnostikováno zhruba u 8.000 osob a kolem 4.000 pacientů ročně zemře. Převážnou většinu pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku tvoří osoby starší 50 let. Z evropských států je obdobně závažná situace na Slovensku a v Maďarsku. Vliv na masivní rozšíření kolorektálního karcinomu v populaci má u nás především nezdravá životospráva a v neposlední řadě i podceňování preventivních prohlídek. Mnoho nemocných přichází k lékaři pozdě, když je rakovina již v pokročilém stádiu a řada z nich zbytečně umírá. Včasná diagnóza by jim totiž zachránila život.
Příznaky kolorektálního karcinomu
Rakovina tlustého střeva a konečníku se odborně označuje jako kolorektální karcinom. Zákeřnost onemocnění spočívá v často nevýrazných projevech raného stadia choroby. Nemocný má pak tendenci příznaky bagatelizovat. Příznaků existuje celá řada, vyjmenujeme proto ty nejtypičtější z nich. Kolorektální karcinom se projevuje zpravidla dlouhodobějšími průjmy či zácpami, obtížemi při vyprazdňování a pocity nedostatečného vyprázdnění. Setkat se lze také s bolestmi a křečemi v oblasti břicha, pocity plnosti a zvýšenou plynatostí. U nádoru konečníku se může vyskytovat i stužkovité zúžení stolice. Rovněž neodůvodněný úbytek hmotnosti, krvácení z konečníku a krev
ve stolici jsou varovným signálem.
Komu hrozí rakovina?
Zvýšené riziko vzniku kolorektálního karcinomu se vyskytuje u osob starších 50 let. Velký vliv na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku má i nezdravý životní styl a obezita. Pro Čechy je nepříjemnou skutečností, že kolorektální karcinom postihuje ve zvýšené míře milovníky našeho národního nápoje – piva. K dalším rizikovým faktorům patří třeba dědičná predispozice, výskyt určitých onemocnění (např. Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida) a některých druhů střevních polypů.
Myslete na prevenci!
Chcete-li u sebe snížit riziko vzniku kolorektálního karcinomu na minimum, docházejte pravidelně
na preventivní lékařské prohlídky a neostýchejte se podstoupit kolonoskopii a test okultního krvácení do stolice. Nezbytná je i úprava životního stylu a stravovacích návyků. Snižte příjem živočišných tuků ve stravě. Vyhněte se zvláště nadměrné konzumaci červeného masa a uzenin. Roli hraje i tepelná úprava potravin. Upřednostněte vařené pokrmy před smaženými a pečenými. Zařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnného pečiva. Důležitý je i dostatek pohybových aktivit.