E-shop na míru – ano či ne?

0
1475

Máte šikovné české ručičky a rádi vyrábíte originální věci? Máte možnost dovážet levně zajímavý sortiment? Nebo prostě chcete prodávat své zboží a odlišit se svými stránkami od konkurence?

Ve všech těchto případech řešíte velmi pravděpodobně otázku – jaké e-shopové řešení pro Vás bude nejlepší? V dnešní době již máte na výběr z celé řady možností:

  • Můžete využít tzv. open source řešení e-shopu, které je zdarma
  • Můžete si pronajmout již hotový e-shop
  • Můžete si nechat udělat na zakázku e-shop na míru

Každé z výše uvedených řešení předpokládá, že budete mít k dispozici nějakou vlastní doménu, na které e-shop poběží. Doména může vypadat např. takto: www.mujeshop.cz. Nebudeme však odbočovat a podíváme se přímo na výhody a nevýhody výše uvedených řešení.

Open Source e-shop

Na první pohled ideální volba. Celé řešení je zdarma, stačí jen nainstalovat a můžete ihned prodávat. Ovšem tak jednoduché to samozřejmě není. Pokud nemáte potřebné znalosti týkající se instalace těchto řešení a následného nastavení, budete na to někoho potřebovat.

Ten někdo Vám vybrané řešení nainstaluje, nastaví základní funkce, případně Vám lehce upraví barvy e-shopu. No jo, ale co když budete chtít, aby e-shop vypadat úplně jinak? Není problém, stačí opět najít vhodného člověka, který Vám to za úplatu celé upraví. V tomto okamžiku se již z bezplatného řešení dostáváme skoro na úroveň e-shopu na míru.

Úpravy proběhly a e-shop běží. Po čase však zjistíte, že potřebujete pro prodej funkčnost, kterou open source e-shop v základu nemá. Co teď? Naštěstí existují již hotové funkce, které po uhrazení a instalaci vše vyřeší.

Jak vidíte z původně bezplatného řešení se postupnými úpravami a přidáváním placených funkcí stává e-shop na míru.

A co podpora?

Přestalo v e-shopu něco fungovat? Špatná zpráva, pokud nemáte svého administrátora, kterého si platíte, tak žádná neexistuje. Opět budete muset požádat a zaplatit člověka, který zjistí chybu a opraví. Vás to však bude stát čas i peníze, po které mohl e-shop prodávat.

Abychom pouze nekritizovali. Jestliže máte dostatečné znalosti je použití open-source e-shopu určitě vhodné řešení. Případně jestli hledáte jednoduchý e-shop, kde nepočítáte s nějakými většími úpravami jděte do něj.

Další výhodou tohoto řešení je nulová platba za e-shop jako takový. Takže můžete říct, že máte e-shop zdarma. Platíte pouze poplatek za webhosting – tj. místo, kde aplikace běží. Ten v dnešní době můžete najít už od několika desítek korun za měsíc nebo klidně zdarma.

Pronájem e-shopu

Chcete ušetřit a zároveň nechcete řešit technické problémy a něco složitě nastavovat? Pak vyzkoušejte pronájem e-shopu. O co se jedná? V podstatě si pronajímáte již hotové tzv. krabicové řešení e-shopu.

Neřešíte tak např.

  • Instalaci e-shopu
  • Opravy e-shopu
  • Zabezpečení e-shopu
  • Platbu za webhosting – tj. místo, kde to běží
  • Aktuálnost e-shopového řešení
  • Platby za potřebné funkce e-shopu

Zdá se Vám tato varianta zajímavá? Je ideální pro začínající prodejce, kteří se chtějí zaměřit opravdu pouze na prodej svých výrobků. Nevadí jim, že e-shop bude vypadat podobně jako stovka dalších e-shopů na stejném e-shopovém řešení. A když se něco pokazí mají jistotu, že to za ně podpora rychle vyřeší.

V nabídce společností, které nabízí pronájem e-shopu se většinou setkáte s různých tarify, které jsou odstupňované dle ceny, funkcí či případně počtu výrobků v e-shopu atd.

Výhodou tohoto řešení je možnost začít na nejnižším a nejlevnějším tarifu a v případě, že se Vám e-shop rozjede jednoduše ho pak navýšit na dražší verzi.

Určitou nevýhodou při pronájmu e-shopu a tarifech jsou rozdíly ve funkcích. Teoreticky můžete chtít používat funkce, které jsou až ve vyšším tarifu, takže Vám nezbývá než si jej připlatit.

U pronájmů e-shopů je také dobrým zvykem nabídnout před zřízením otestování formou demoverze e-shopu. Určitě doporučujeme využít tuto možnost. Umožní Vám projít celý systém, zjistíte, zda je pro Vás vhodný a už si můžete připravit i Váš budou e-shop. Demoverze jsou poskytovány standardně zdarma např. na 14 dní.

Jsou však i výjimky např. e-shop Zoner inShop nabízí demoverzi svého řešení zdarma na 60 dní. Bez omezení funkcí, takže s ním už v podstatě můžete i v rámci demoverze prodávat.

E-shop na míru

Dostáváme se asi k nejdražšímu e-shopovému řešení. Prostě chcete, aby Váš e-shop byl unikátní, a to nejen svým vzhledem ale i funkcemi. Nestačí Vám běžné funkce, které nabízí open source nebo pronájem e-shopu. Chcete např. e-shop propojit s Vaším CRM systémem či jiným vlastním firemním informačním řešením.

Chcete využít automatizovaných funkcí, které po vyhodnocení dat z e-shopu i z Vašeho systému budou schopni posílat individuální nabídky konkrétním zákazníkům?

Ano, to vše je v rámci e-shopu na míru možné. I v těchto případech pak existují dvě možnosti, které se mohou lišit cenou.

Levnější varianta je použít již hotové e-shopové řešení, které se na základě Vašich požadavků přizpůsobí. Není tak potřeba zdlouhavé a drahé programování celých stránek, protože základ už je hotový.

Tuto možnost nabízí i některé společnosti, kde najdete pronájem e-shopu. Dokážou své řešení do určité míry přizpůsobit dle Vašich představ.

Dražší varianta, kterou volí spíše větší subjekty, které mají dostatečný rozpočet a nechtějí dělat ústupky je kompletní naprogramování celého e-shopového řešení. Jak již bylo řečeno, zde je vše přesně dle Vašich potřeb a představ. Žádné omezení typu, že to základní modul e-shopu neumí.

V tomto případě již do hry vstupuje celá řada odborníků, která Vám e-shop na zakázku připraví. Jedná se nejen o programátory a grafiky ale také o testery, SEO odborníky, Copywritery či experty na UX – uživatelskou přívětivost.

Výsledkem je pak unikátní e-shop, který má nastartováno stát se lídrem mezi ostatními e-shopy podobného zaměření.

E-shop na míru Vám dokáže vytvořit i tradiční poskytovatel e-shopových řešení – Zoner inShop. Využívá základního modulu svého e-shopu, který upraví či přidá komponenty dle Vašich požadavků. Celkové řešení pak není tak nákladné.

Máte dotazy týkající se vhodného řešení pro Váš e-shop? Či máte zatím pouze vizi, kterou chcete realizovat a poradit se? Sjednejte si schůzku či telefonickou konzultaci v Zoner inShopu z Brna.