Dřezová baterie a její výměna: Jak postupovat?

0
2676

Výměna dřezové baterie není činností, kterou byste museli provádět často. Dojít by k ní mělo pouze v případě poruchy, nebo pokud přestanete být z různých důvodů se stávající baterií spokojení. Ať už proto, že se změní vaše priority, nebo že narazíte na trhu na jiný, lepší model, po kterém zatoužíte. Odhodláte-li se k tomuto kroku, pak byste se měli přidržet určitého zavedeného postupu. Nejde o proceduru složitou, ale musí se udělat dobře. Jinak se může stát, že nová baterie nebude fungovat tak, jak chcete. V horším případě vám dokonce bude voda přímo protékat. Jak tedy stojánkovou baterii vyměnit?

Začít musíte pod dřezem, ne u baterie

Dřezová baterie kupodivu nebude tím, co vás bude zajímat jako první. Nejdříve se musíte dostat k přívodu vody, takzvanému roháčku, a ten zastavit. To proto, aby vám při opravě nevytékala voda. Posléze byste měli uvolnit šrouby, které u roháčku přidržují pokovované hadice. Ty budete nakonec vytahovat spolu s baterií, takže nemohou zůstat upevněné. Zpod dřezu byste měli taktéž uvolnit i jistící šroub. Pokud bude zarezlý, můžete ho dopředu postříkat odrezovačem. Bývá to problém zejména u levnějších baterií, ty kvalitnější mají šroub z mosazi, která korodovat nebude. Tím baterii uvolníte.

Finální výměna dřezové baterie

Teprve nyní můžete baterii vyjmout. Kolečko na dřezu nebo v lince byste měli pořádně očistit, zbavit vodního kamene i případné rzi, aby bylo těsnění co nejlepší. Novou baterii musíte vhodně usadit, přiložit jistící šroub i obě přívodní hadičky do vhodné pozice, teprve potom můžete pracovat dál. Opět vás čeká práce pod dřezem. Jistící šroub je třeba zašroubovat a hadice usadit k roháčkům. Šrouby musí dokonale těsnit, jinak skrze ně bude unikat voda. Dobré dotažení je tedy základ. Instalatéři navíc doporučují nejméně každého čtvrt roku matice povolovat a utahovat, aby nezatuhly, budoucí výměnu by to mohlo výrazně zkomplikovat. Nyní již stačí pouze otevřít přívod vody, vyzkoušet, jestli všechno funguje, a máte hotovo.